З реалізацією державної програми „Контрабанда - СТОП!” на території Луганської області контрабанда перейшла у форму прориву кордону організованими групами злочинців, навіть із застосуванням зброї. Якщо у 2004 році було всього 4 випадки застосування зброї проти злочинців, то з початку поточного – вже сім. Про це заявив заступник голови Луганської облдержадміністрації Зиновій Гузар. Він провів сьогодні засідання координаційної групи з протидії контрабандній діяльності. В засіданні взяли участь керівники усіх силовий та правоохоронних відомств області, керівники прикордонних територій. А також заступник голови Державної прикордонної служби, директор департаменту забезпечення генерал-лейтенант Олександр Ліщинський.
В ході наради були визначені спільні заходи щодо протистояння натиску контрабандних угруповань. Визначені три основних напрямки дій. Головний акцент робитиметься на ліквідацію угруповань та притягнення до покарання головних організаторів контрабандних мереж. За словами радника голови облдержадміністрації Віктора Івкіна, вже відомі лідери 12 злочинних угруповань, але досі жодний з них не затриманий правоохоронцями. Другий напрямок – це знищення матеріального підґрунтя для контрабандної діяльності – перевалочних баз, які знаходяться у прикордонній зоні, часто на орендованих чи приватних земельних ділянках. За словами начальника Луганського прикордонного загону Олега Медведчука, необхідно терміново у межах законодавства перевірити законність використання цих земель і у разі порушень через суди отримати дозвіл на ліквідацію побудованих баз та складів. Третій напрямок стосується негайної демаркації державного кордону. „На картах він давно визначений, проте інженерне облаштування на початковому етапі”, - заявив Олег Медведчук. Останнім часом демаркаційці роботи активізувалися, проте вимагають підтримки з боку місцевих та обласних органів влади.
За словами Олега Медведчука, травень-липень відзначилися жорсткою активізацією діяльності контрабандистів. До угруповань, що займаються нелегальним ввезенням пального, додалися злочинці, що спеціалізуються на контрабанді цукру. На краснодонській ділянці кордону активізувалися нелегальні мігранти, в основному з кавказьких регіонів.
За словами головного прикордонника Луганщини, за останні три місяці прикордонники виявили та призупинили діяльність 28 баз контрабандного пального. У 25 випадках затримано 500 тон палива на 1,5 млн. грн. Також перехоплено 150 тон контрабандного цукру на загальну суму понад 0,5 млн. грн.
Традиційно найбільш напруженими залишаються прикордонні ділянки, що проходять по територіях Краснодонського району та Свердловська. „Вихід один: або повністю демаркований кордон, або введення зони вільної торгівлі з Росією”, - так охарактеризував ситуацію голова Краснодонської облдержадміністрації Сергій Топтун. За його словами, поки мешканці сусідніх селищ матимуть законну можливість перенести з Росії додому по одному мішку цукру за раз і за день таким чином заробити 500-600 грн., ситуація не зміниться.
Під час наради також піднімалося питання боротьби з корупцією у рядах самих прикордонників. З п’яти начальників прикордонних дільниць на краснодонському напрямку замінені чотири. По п’яти прикордонникам надано матеріали до прокуратури, по двом з них порушені кримінальні справи.
|