Перевірки землекористування на Луганщині виявили чисельні та системні недоліки у реалізації земельного законодавства. Про це заявив начальник обласного головного управління земельних ресурсів Петро Мілєхін сьогодні в ході засідання колегії облдержадміністрації. За його словами, з 4 травня за розпорядженням голови облдержадміністрації було створено робочу групу, яка займалася перевірками користування землею на території області. Ще 31 робоча група та 10 відомчих комісій було створено по регіонах Луганщини. До роботи в них залучені спеціалісти силових структур. Протягом трьохмісячної роботи виявилося, що основними порушеннями є самозахват земель, псування земельних ділянок сільськогосподарського призначення, невиконання природоохоронних вимог при користуванні землею та невиконання судових рішень щодо врегулювання земельних відносин. Головними причинами Петро Мілєхін вважає занадто складну процедуру оформлення землевідведення: на її проходження підприємцю зараз потрібно 3 роки ходіння по кабінетах та 100 тис. грн. всіляких сплат.
За словами Петра Мілєхіна, після закриття в області 41 шахти рекультивовано понад 80% земель. Лише 15 % земельних ділянок, відведених під видобуток корисних копалин (в основному шламів, гірничих відвалів) є законними. Всього при видобутку корисних копалин зафіксовано 116 порушень земельного законодавства. За це протягом останнього місяця нараховано 6,7 тис. штрафів. При цьому шкода, яку нанесено навколишньому середовищу оцінена у 10,5 млн. грн.
При перевірці використання земель сільськогосподарського призначення, більше 80% яких знаходиться у власності громадян, було встановлено факти недбалого користування підприємцями орендованих земель. Крім того, з 266 млн. грн. нарахованої орендної плати протягом 1 півріччя 2005 року сплачено 159 млн. грн – трохи більше половини. Сформувалися великі борги орендаторів серед власниками земельних паїв по сплаті оренди за використання землі за минулі роки.
Окремою проблемою є виділення місцевими громадами земельних ділянок під міської забудову. Всього такої площі на Луганщині 390, 4 тис. га. Найбільше порушень встановлено в Луганську. Здебільшого вони стосуються безоплатного відведення земель замість їх продажу, що значно зменшує надходження до місцевого бюджету. Проблемою є також несплата оренди за землю. В Луганську – це 6,1 млн. грн., тобто 74% всього боргу з орендної плати за землю в області. Всього з початку року на Луганщині було продано тільки 160 земельних ділянок.
Як наголосив голова Луганської облдержадміністрації для керівників міст продаж земельних ділянок повинна стати приоритетним напрямком використання земельних ресурсів для поповнення міської казни. Він доручив мерам усіх міст через засоби масової інформації оприлюднити перелік земельних ділянок, які підлягають продажу найближчим часом. „Ми не використовуємо цього важелю, і зараз отримуємо у 12 разів менше бюджетних зборів ніж могли б”, - підкреслив губернатор.
|