Одним із важливих резервів ресурсозбереження є використання відходів виробництва та вторинної сировини. Їх використання сприяє збільшенню випуску промислової продукції та товарів широкого вжитку.
За даними Головного управління статистики в Луганській області, протягом І півріччя 2005 року на підприємствах та організаціях області утворилося більше 6,6 млн. тонн вторинних ресурсів, з яких 862,1 тис. тонн повторно залучено у господарський оборот, що становило 115,7% до обсягів використання відповідного періоду попереднього року.
Використання вторинних ресурсів збільшилося на 117,1 тис. тонн або на 15,7% за 10 видами відходів: будівельного виробництва, матеріалів текстильних вторинних, шлаків доменного виробництва, вуглевидобутку та вуглезбагачення для виробництва будівельних матеріалів, золи і золошлакових, тирси, гумових, а також відходів від переробки харчової та сільськогосподарської продукції - дробини пивної, зернових, сироватки молочної - товарної.
Відходи картону, шкіряні, склобій, шлаки феросплавного виробництва, суспензії дистилерні, відходи тверді побутові не використовувались зовсім.
Як і завжди гостро стоїть проблема щодо використання великотоннажних відходів, найоб’ємніші з них - відходи вуглевидобутку і вуглезбагачення, які в основному використовуються шахтами для забутовки виробленого простору. Підприємства по переробці вугілля збагачують ці відходи для подальшого їх використання як палива, а також для виготовлення брикетів. У порівнянні з І півріччям 2004 року, використання відходів вуглевидобутку та вуглезбагачення зменшилось на 126,7 тис. тонн або 37,6%, рівень використання їх в обсязі знов утвореної сировини залишається низьким - 4,4%. Використання золошлакових відходів збільшилося на 720 тонн (27,0%), рівень використання їх в обсязі знов утвореної сировини складає 1,2%.
На підприємствах металургійного комплексу збільшилось використання шлаків доменного виробництва у 2,5 рази, а відходів залізовмісних зменшилося на 14,9% та склало 452,2 тис. тонн і 146,4 тис. тонн відповідно.
Загальний обсяг відходів чорних металів за І півріччя 2005 року склав 1496,8 тис. тонн, у тому числі 991,9 тис. тонн (66,3%) - сталевий брухт, 504,9 тис. тонн (33,7%) - інші відходи брухту чорних металів. У порівнянні з відповідним періодом попереднього року використання відходів чорних металів зменшилось на 93,8 тис. тонн (10,1%), у тому числі на власне металургійне виробництво припадає 99,5% використаних відходів, на виробничо-технічні цілі - 0,4%, на ремонтно-експлуатаційні - 0,1%. Рівень використання відходів чорних металів у загальному обсязі склав 55,8%, в обсязі знов утворених відходів - 122,4%.
Загальний обсяг відходів кольорових металів склав 43,3 тис. тонн, у тому числі алюміній - 36,2 тис. тонн або 83,6%. У порівнянні з І півріччям 2004 року використання брухту та відходів кольорових металів зменшилось на 2,0 тис. тонн, у тому числі на власне металургійне виробництво припадає 89,5% використаних відходів. Рівень використання відходів кольорових металів у загальному обсязі ресурсів склав 46,5%.
Незважаючи на те, що використання вторинних ресурсів у порівнянні з відповідним періодом минулого року зросло, в цілому по області постійно збільшується кількість відходів на звалищах та у накопичувачах, тому не втрачає актуальності питання щодо раціонального використання вторинних ресурсів, впровадження високоефективних технологій по їх переробці та утилізації, а також охорони навколишнього середовища.
|