Винахідники та раціоналізатори Луганської області вносять значний вклад у розвиток економіки країни. 17 вересня вони відзначають своє професійне свято.
За даними Головного управління статистики в Луганській області, у 2004 році винахідницькою та раціоналізаторською діяльністю займалися 2,4 тис. осіб та 83 підприємства. В розрахунку на одне підприємство, яке займалось винахідництвом та раціоналізацією, в середньому це склало 29 осіб.
Серед підприємств, які активно займаються винахідницькою та раціоналізаторською роботою, є ВАТ “Алчевський металургійний комбінат”, Сєверодонецьке об`єднання “Азот”, Лутугинський державний науково-виробничий валковий комбінат, ВАТ “Алчевський коксохімічний завод”, Луганська філія ВАТ “Укртелеком”, державний науково-дослідний інститут хімічних технологій “Хімтехнологія”, Луганський державний медичний університет, Східноукраїнський національний університет імені В. Даля.
У 2004 році в Державний департамент інтелектуальної власності України та патентні відомства зарубіжних країн подано 251 заявку на видачу охоронних документів, отримано 314 патентів. Найбільша кількість патентів отримана підприємствами освіти: Луганським державним медичним університетом, Східноукраїнським національним університетом імені В. Даля, Донбаським державним технічним університетом.
Кількість використаних об’єктів прав інтелектуальної власності порівняно з 2003 роком збільшилась на 37,3%. Активно працювали в цьому напрямі підприємства міст Алчевська, Луганська, Сєверодонецька. Найбільша кількість технічних рішень використовувалась у чорній металургії - 53%, хімічному виробництві - 8,8% і на транспорті - 15,2%. У 2004 році в економіці області було використано 170 винаходів, що на 21,4% більше, ніж у 2003 році.
Завдяки використанню результатів винахідницької творчості та раціоналізаторських пропозицій на підприємствах області отримано доход 44,9 млн. грн. В середньому прибуток від використання одного винаходу у 2004 році становив 15,8 тис. грн. (у 2003 році –1,8 тис. грн.), однієї раціоналізаторської пропозиції – 18 тис. грн. (у 2003 році – 14,7 тис. грн.).
|