На сьогодні до машинобудівної галузі економіки Луганської області віднесено 121 підприємство з різною формою власності, на яких зосереджено більше 15% всіх основних фондів промисловості області.
Машинобудівні підприємства області постійно нарощують обсяги виробництва. Так, темп росту товарної продукції складав в 2001 році - 18,7%, в 2002 - 22,5%, в 2003 - 18%, в 2004 - 24%.
Підприємства галузі – різні по призначенню й ступеню оснащеності складають єдиний комплекс, здатний випускати самий широкий спектр промислової продукції. Це обчислювальні комплекси для атомних електростанцій, магістральні тепловози, дизель поїзди, електропоїзди постійного та змінного струму, мінераловози, піввагони, запчастини для автомобілів і тракторів, гірничо–шахтне та гірничозбагачувальне устаткування, електродвигуни різних модифікацій, бурові установки, сільськогосподарська техніка, медичне устаткування, обладнання для виробництва й обробки функціональних матеріалів для електроніки, товари народного споживання.
У промисловому виробництві економіки області частка машинобудівної галузі становить 6% загального обсягу. На підприємствах галузі зайнято більше 39 тисяч працівників.
До свого професійного свята машинобудівники області підійшли з позитивними результатами: за 8 місяців поточного року вироблено товарної продукції на суму 1140,3 млн. грн., що на 12,6% більше ніж за аналогічний період минулого року. Лідируюче місце за обсягами виробництва серед підприємств галузі займають ВАТ „ХК „Луганськтепловоз”, ВАТ „Стаханівський вагонобудівний завод”, ДП „Попаснянський вагоноремонтний завод”, ВАТ „Первомайський електромеханічний завод”, ЗАТ „Луганський ливарно-механічний завод”, Консорціум „УкрБат”.
Відповідно до прийнятих програм в поточному році на підприємствах галузі заплановано створити 793 нових робочих місця.
Серед основних проблем галузі, це перш за все висока заборгованість з виплати заробітної плати. Здебільшого вона склалась в період економічної кризи 90-х років, але на деяких підприємствах продовжує зростати і на 01.09.2005 р. по галузі становить 15783,2 тис. грн. З них 9515,5 тис. грн. або 60,2% утворена на підприємствах, які перебувають в стадії банкрутства. Для погашення заборгованості обласною держадміністрацією і органами центральної виконавчої влади застосовуються дієві заходи: виділення довгострокових кредитів на погашення заборгованості, ініціювання перевірок додержання законодавства про працю керівниками підприємств на яких існує заборгованість з заробітної плати, ініціювання заміни керівників які не своєчасно сплачують заробітну плату та не виконують графіки погашення заборгованості. Ці заходи дають позитивні результати і на багатьох підприємствах йде зниження заборгованості, складено графіки погашення заборгованості до кінця року та в першій половині 2006 року.
Для підвищення ефективності роботи, технічного переоснащення підприємства галузі потребують значних зовнішніх інвестицій. На сьогодні знос основних фондів на окремих підприємствах галузі становить 60-70%. З метою прискорення залучення іноземних інвестицій управлінням промисловості і керівництвом обласної держадміністрації здійснено заходи з налагодження контактів з промисловцями Російської Федерації, Сполучених Штатів Америки, Турції. Нещодавно делегація в складі керівництва обласної держадміністрації і промисловців відвідала Китай, де було підписано протокол про наміри співробітництва. Підприємства, які виробляють вугледобувне обладнання налагоджують співробітництво з потужними вугледобувними басейнами Росії і Казахстану.
Щорічно розширюється географія постачань продукції машинобудівних підприємств області у країни ближнього і далекого зарубіжжя. На сьогоднішній день продукція підприємств області знайшла споживачів у більш ніж 30 країнах. Обсяг експорту складає понад 85 млн. дол. США в рік.
Виробничі досягнення дали можливість зростання заробітної плати працівників галузі. Так, середня заробітна плата у підгалузі виробництва машин і устаткування у 2004 році складала 528 грн., за підсумками 6 місяців поточного року – 623,3 грн., зростання – 18%; відповідно в підгалузі виробництва електричного й електронного устаткування у 2004 році - 451 грн., за 6 місяців 2005 року – 488,9 грн., зростання – 8%; в підгалузі виробництва транспортного устаткування у 2004 році - 628 грн., за 6 місяців поточного року – 654 грн., зростання – 4,2%.
Машинобудування переживає не прості часи свого розвитку, але машинобудівники впевнено вирішують складні питання сьогодення, нарощують обсяги та якість продукції.
|