„Події 60-річної давнини, пов’язані із появою лемків на Луганщині, одна із сторінок історичного минулого”, - зазначив перший заступник голови Луганської облдержадміністрації Зіновій Гузар 14 жовтня під час проведення в с. К.Лібкнехта та Переможне Лутугинського району урочистих заходів з нагоди 60-ї річниці переселення лемків з Польщі на територію Луганської області. За словами Зіновія Гузара, в Луганській області вже проведена певна робота: встановлено зв’язки з лемківськими організаціями в Україні, луганська делегація вперше брала участь у з’їзді лемків у Тернополі, збираються матеріали про лемків на Луганщині, організовано науково-практичну конференцію.
Зіновій Гузар взяв участь в поминальній панахиді жертвам примусового виселення етнічних українців з території Польщі у 1944-1946рр. та освяченні капличок. Після спільного благословення священиків різних парафій у с.Переможне відбувся святковий концерт і запалення традиційної „лемківської ватри”. Як зазначив Зіновій Гузар, такими заходами ми повертаємося до історичної пам’яті. Він висловив сподівання, що для лутугинських лемків такі зібрання стануть щорічними, аби їхні діти і онуки пам’ятали своє коріння. В урочистих заходах також взяли участь голова Лутугинської райдержадміністрації Григорій Пригеба, члени Президії Світової федерації Українських лемківських об’єднань, голови Київської, Львівської й Трускавецької організацій ВУТЛ "Лемківщина", мешканці району.
15 жовтня з ініціативи луганських лемків та за сприяння делегації із Західної України було проведено установчі збори й утворено Луганську обласну організацію ВУТЛ "Лемківщина". Члени Президії Світової федерації Українських лемківських об’єднань передали у фонд новоствореної організації книги, газету "Дзвони Лемківщини", компакт-диски та касети з лемківськими піснями.
Лемки — це етнічна група української нації. Етнографічна територія лемків охоплює гірську смугу Західної частини Карпат, яка входить до складу Польщі, Словаччини, а також Закарпатської області України.
З 1939 року поляки намагалися позбутися населення, що жило на території тодішньої Західної України в Польщі. Це початок першого етапу виселення лемків. Тоді частина їх добровільно пристала на агітаційні пропозиції виїхати в Україну. Другий етап - 1944 рік, коли між керівниками Польщі і СРСР був підписаний пакт про переселення. З одного боку польський уряд хотів звільнити свої землі від українців, з іншого – радянський не хотів мати за межами держави солідну українську діаспору, яка б могла вести власну політику. В 1945 році лемків починають змушувати залишати обжиті терени. Останній третій етап – операція «Вісла» 1947 ріку, коли польські війська провели примусове виселення українців, що фактично переросло в акцію нищення населення. Загалом з Польщі було переселено біля півмільйона лемків.
Історія лемків — це історія багатьох малих етнічних спільнот, яких протягом століть утискали могутніші сусіди. Саме геополітичне положення надто вже «міжкордонне»: 48% Лемківщини знаходиться в Польщі, 41% — у Словаччині й 11% — в Україні. Сьогодні всі ці три частини об'єднуються для співпраці, збереження зникаючої мови, культури, відновлення пам'яток історії, культури, архітектури. Діє Всеукраїнське товариство «Лемківщина», лемківські організації є вже 18 областях України. Роботу із створення осередку товариства розпочато і в Луганській області.
|