13 березня 2006,17:32
Ситуація щодо підготовки до виборів 2006 року в Луганській області дуже проблематична, але ми спільно вирішуємо усі проблеми. – Зиновій Гузар.

Ситуація щодо підготовки до виборів 2006 року в Луганській області дуже проблематична, але усі проблеми вирішуються спільно разом з політичними партіями і виборцями”. Про це заявив заступник голови Луганської облдержадміністрації, керівник регіональної робочої групи обліку виборців та керівники регіональної комісії із сприяння проведенню демократичних, чесних та прозорих виборів-2006 Зиновій Гузар. Сьогодні на брифінгу для журналістів він окреслив основне коло проблемних питань, які виникли на території Луганської області під час підготовки до проведення виборів 26 березня 2006 року. Головні з них – неякісне забезпечення діяльності робочих груп із складання списків виборців та матеріальні проблемі в роботі дільничних комісій. Основними причинами Зиновій Гузар вважає недбале ставлення місцевих органів влади по виконання обов’язків, покладених на них Законом „Про вибори” та неготовність політичних партій виконувати свої обов’язки.
„Всі політичні спекуляції навколо списків виборців, які зараз роблять окремі політичні партії – це не більш ніж політичні спекуляції”, - заявив Зиновій Гузар. За його словами, згідно Закону „Про вибори” Центральною виборчою комісією були створені робочі групи політичних партій, які були зобов’язані уточнювати списки виборців. Зокрема, ЦВК 30.09.2005р. постановою № 124 була створена регіональна контрольна група з метою забезпечення уточнення списків виборців. Проте з вересня ця група з представників всіх бажаючих політичних партій не працювала. „Жодного документа від регіональної групи з представників політичних партій я не бачив”, - засвідчив заступник губернатора. За його словами, політичні партії не готові були до тої відповідальності, яку на них поклав закон „Про вибори”. „Вийшов розрив між правами та обов’язками, – вважає Зиновій Гузар. – Право провести вибори тільки по списках, сформувати комісії та інші права політичні партії мали, але з обов’язком забезпечити нормальну роботу дільничних комісій і нормальних їх членів вони, нажаль, не справилися”.
Також заступник губернатора сповістив, що завтра відбудеться велика нарада з керівниками робочих груп із складання списків виборців та керівниками міст та районів. „Згідно закону, територіальні органи влади є відповідальними щодо організаційного забезпечення проведення виборів та складання списків виборців, - пояснив він. – Півроку тому вони найняли людей, які отримують зарплату за те, що займаються складанням списків. На цю роботу з держбюджету території отримали кошти загальною сумою 1 млн. 585 тис. 576 грн. Проте саме по цій роботі виникає дуже багато питань. Чому – ми запитаємо завтра на нараді у місцевих керівників”.
Він також припустив, що відіграє роль той факт, що більшість діючих мерів балотуються на цих виборах на повторний термін. „Можливо, ми маємо проблеми і тому, що, звісно, у мутній воді риба ловиться краще”, - заявив Зиновій Гузар. При цьому він наголосив, що питання щодо проблем зі складання списків виборців підіймалися обласною адміністрацією ще восени 2005 року, і вони не виникли тільки зараз.
Серед основних порушень при складанні списків виборців на Луганщині Зиновій Гузар назвав великі розбіжності у кількості виборців на округах, факти, коли одна особа заноситься у списки по кілька разів на одній дільниці, та велику кількість помилок при перекладі прізвищ українською. Він повідомив, що по всіх таких випадках вносяться термінові виправлення, а у разі грубих порушень – проводиться розслідування. Він навів приклади, коли в Красному Лучі із списків раптом зникли більше 9 тис. виборців, бо працівники робочої групи обліку виборців просто пропустили цілу вулицю. По Луганську зникло більше 400 виборців, бо пропустили кілька багатоповерхівок. В Свердловську – навпаки, звідкись з’явилися близько 11 тис. виборців, яких раніше у списках не було.
За словами Зиновія Гузара, для більш ефективної роботи з перекладу прізвищ виборців у минулому році облдержадміністрація запропонувала задіяти студентів 5-го курсу, що навчаються на викладачів української мови. Була попередня згода ректора ЛНПУ. Проте, пропозиція так і залишилася пропозицією.
Щодо проблеми формування спискового складу дільничних виборчих комісій Зиновій Гузар відмітив, що ряд комісій досі ще не приступили до роботи. „Закон покладає формування виборчих комісій на партії. Якщо для цього в когось з партій немає достатньої кількості кандидатур, то формування покладається на окружні комісії”, - пояснив Зиновій Гузар.
Щодо матеріального забезпечення роботи дільничних комісій, то заступник губернатора навів ряд прикладів по Луганську. Зокрема, у Камбродському району, ряд дільничних комісій не забезпечені навіть телефонним зв’язком. У жодної з комісій немає свого транспорту. Тому у четвер, 16 березня планується провести відкриту колегію ОДА за участю представника КМУ, керівників міст та районів, керівників обласних, окружних, дільничних комісій та ЗМІ. „Будемо шукати причини та термінові шляхи вирішення матеріальних проблем, щоб забезпечити нормальну роботу виборчих комісій”, - заявив Зиновій Гузар.
В ході брифінгу він також звернувся з проханням до представників ЗМІ, щоб на ТБ, радіо та в газетах активніше звучали нагадування виборцям щодо необхідності обов’язково перевірити свої дані у списках виборців. Тому що за новим законом уточнення списків завершується за два дні до виборів.
Зиновій Гузар не підтвердив припущення, що виори на деяких дільницях на Луганщині можуть бути зірвані через погану організацію. „Нічого страшного станом на сьогодні на території Луганщини немає”, - запевнив він. – За всіма проблемами ми працюємо зараз дуже активно, спільно із політичними партіями та самими виборцями. Бо впевнені: треба не тільки констатувати проблеми, а спільно їх вирішувати”.