28 травня своє професійне свято відмічають працівники хімічної промисловості. Хімічна і нафтохімічна промисловість займає одне із провідних міст в економіці Луганської області. Вона представлена 48 підприємствами, серед яких виділяються ЗАТ “Сєверодонецьке об’єднання “Азот”, Рубіжанський казенний хімічний завод “Зоря”, ВАТ „Стаханівський завод технічного вуглецю”, ВАТ “Лисичанська сода”, ВАТ „Лисичанський завод гумових технічних виробів”, ТОВ “Полі-Пак”, кожне з яких відомо не тільки в області, а і за її межами.
За даними Головного управління статистики у Луганській області, на підприємствах хімічної та нафтохімічної промисловості протягом січня-березня 2006 року було зайнято 27,3 тис. осіб, або 9,7% від загальної чисельності працюючих на промислових підприємствах Луганської області. В порівнянні з відповідним періодом 2005р. чисельність зменшилась на 1,6 тис. осіб, або 5,5%.
Середньомісячна заробітна плата одного штатного працівника склала 1016,30 грн., що на 39,3% більше, ніж у відповідному періоді минулого року.
На підприємствах зберігається заборгованість із виплати заробітної плати, яка на 1 квітня 2006 року склала 3,3 млн.грн., або 6,3% від загальної суми боргу працівникам промисловості.
Нажаль в галузі залишається багато проблем, які гальмують її розвиток. У хімічній та нафтохімічній промисловості у січні-квітні 2006 року обсяги продукції скоротились на 4,2% проти аналогічного періоду минулого року. Зменшився випуск продукції як у хімічному виробництві (на 4,4%), так і у виробництві гумових та пластмасових виробів (на 1,1%). При цьому збільшено випуск газів промислових (на 12,8%), карбонату натрію (на 24,2%). З початку року у 3,4 рази зросло виробництво нафталіну та сумішей ароматичних вуглеводнів інших, у 3,1 рази – поліамідів. Збільшився випуск труб та трубок, рукавів і шлангів гумових, крім ебоніту (на 87,5%), шин з відновленим протектором (на 48,4%).
Обсяг реалізованої продукції (робіт, послуг) на підприємствах хімічної і нафтохімічної промисловості склав 1115,4 млн.грн., що становить 9,5% від загального обсягу реалізації по області. По питомій вазі в обсязі реалізованої продукції області хімічна і нафтохімічна промисловість займає п’яте місце після виробництва коксу і продуктів нафтоперероблення, металургії та оброблення металу, видобування енергетичних матеріалів, виробництва електроенергії, газу та води. В загальному обсязі реалізованої продукції хімічної і нафтохімічної промисловості реалізовано 98,7% сировинної продукції та 1,3% товарів широкого використання.
Фінансовий результат від звичайної діяльності до оподаткування підприємств хімічної та нафтохімічної промисловості за І квартал 2006р. становив 66,4 млн.грн. прибутку. За відповідний період минулого року фінансовий результат від звичайної діяльності до оподаткування склав 134,4 млн.грн. прибутку.
Прибуткові підприємства отримали прибуток 84,3 млн.грн., що на 42,4% менше проти минулого року. Збитково працювали 47,1% підприємств, ними допущено збитків на суму 17,8 млн.грн., які порівняно з попереднім роком збільшилися на 49,7%.
Дебіторська та кредиторська заборгованість підприємств хімічної та нафтохімічної промисловості на 1 квітня 2006 року становить відповідно 707,6 млн. грн. та 485,7 млн.грн. Обсяги дебіторської заборгованості за товари (роботи, послуги) становили 35,2% (249,1 млн.грн.), кредиторської – 47,8% (232,0 млн.грн.) від загальної суми заборгованості.
За перший квартал 2006 року на розвиток підприємств хімічного виробництва хімічного виробництва спрямовано 35,8 млн.грн., що складає 4,8% загального обсягу інвестицій в основний капітал по області. Порівняно з відповідним періодом минулого року обсяги інвестицій в розвиток підприємств хімічного виробництва зросли на 63,3%.
Більш половини (64,2%) обсягів капітальних вкладень використано на придбання машин, обладнання, інструменту та інвентарю. Витрати на будівельні і монтажні роботи становили 32,8% усіх інвестицій у підприємства хімічного виробництва.
На розвиток підприємств з виробництва гумових та пластмасових виробів спрямовано 3,8 млн.грн., що складає 0,5% загального обсягу інвестицій в основний капітал по області. Порівняно з відповідним періодом минулого рок обсяги інвестицій в розвиток підприємства гумових та пластмасових виробів знизився на 49,9%.
Майже усі (98,3%) обсяги капітальних вкладень використано на придбання машин, обладнання, інструменту та інвентарю. Витрати на будівельні і монтажні роботи становили 1,7% усіх інвестицій у підприємства з виробництва гумових та пластмасових виробів.
|