29 травня 2006,09:33
На порядку денному – питання тарифної політики

«Підняття тарифів на комунальні послуги – рішення непопулярне, але воно назріло», - ця думка заступника голови облдержадміністрації Зіновія Гузара стала лейтмотивом робочої наради з керівниками найбільших в області комунальних підприємств «Луганськвода» Віктором Скобліковим і «Луганськтеплокомуненерго» Сергієм Бродським та заступниками міських голів Первомайська, Лисичанська, Рубіжного, Стаханова, Краснодона, Красного Луча.
Головна тема зустрічі - погашення поточної заборгованості та забезпечення стовідсоткових розрахунків за спожиті енергоносії і послуги підприємств ЖКГ у травні 2006 року, але коло питань, розглянутих учасниками наради, було значно ширшим.
11 травня відбулося засідання Кабінету Міністрів України, де було проаналізовано стан розрахунків у регіонах України за спожиту електроенергію, використаний природний газ та послуги з тепло-, водопостачання і водовідведення. Луганська область має незадовільний результат за всіма названими показниками. Термін виправлення становища - до першого червня.
Головна причина такої ситуації - незбалансованість економіки підприємств ЖКГ, вже в котрий раз наголошують комунальники.
Ціни на газ і електроенергію у першому кварталі 2006 року виросли приблизно на 35%, існуючі тарифи, навіть за умови стовідсоткової оплати споживачами, не в змозі перекрити витрати підприємств житлово-комунальної сфери.
Рівень оплати населенням становить приблизно 95%, а борги з року в рік ростуть.
За даними управління житлово-комунального господарства облдержадміністрації, заборгованість підприємств ЖКГ ДП «Газ-тепло» тільки за минулий опалювальний сезон склала більше 46 млн. грн., ДК «Газ України» за три місяці поточного року – 8,4 млн. грн. за електроенергію в першому кварталі поточного року – більше 61 млн. грн.
Питання тарифної політики знаходиться в компетенції місцевих рад. І в кожному окремому випадку тарифи на послуги підприємств ЖКГ встановлюються відповідно до внутрішньо-економічних чинників та рівня забезпеченості бюджету території.
Брати на себе відповідальність за рішення, які традиційно викликають обурення жителів, місцеве керівництво зазвичай не хоче.
Як варіант, пропонується винести на сесію обласної ради питання встановлення єдиних тарифів по області.
«Ми маємо привести тарифи до самоокупності, – підбив результати дискусії заступник голови ОДА Зіновій Гузар. - В інших областях тарифи переглядаються регулярно, відповідно до зміни цін на енергоносії. Таку практику слід ввести і в Луганській області. На Луганщині тарифи нижчі, ніж у інших східних регіонах України».
Ще одна важлива складова вирішення проблеми - впровадження енергозберігаючих технологій. Наприклад, розміщення на підприємствах когенераційних установок, які виробляють одночасно електроенергію і тепло. Їх продукція значно дешевша, ніж продукція існуючих ТЕЦ та котелень. За оцінками фахівців, ефективність використання палива на таких установках на 30-40 відсотків вища. До того ж газовий двигун когенераційної установки може працювати на різних сортах газу, а витрати на будівництво в кілька разів нижчі, порівняно з будівництвом нових електростанцій. Період самоокупності – 3-4 роки. Приклад використання когенераційних установок на Луганщині – ВАТ «Рубіжанський картонно-тарний комбінат». Однак широкого поширення ця практика в нашому регіоні, на відміну від інших областей, поки що не набула.
Тож перед житлово-комунальними підприємствами та керівництвом територіальних громад найближчим часом стоїть чимало складних завдань – скласти спільні графіки погашення комунальних боргів та вжити невідкладних заходів з виправлення становища, переглянути існуючі тарифи та привести їх у відповідність до рівня економічно-обґрунтованих, забезпечити дотримання обсягів споживання енергоносіїв та послуг ЖКГ відповідно до затверджених кошторисів, розробити конкретні пропозиції з енергозбереження.

ВИТЯГ З ПРОТОКОЛУ №19
засідання

КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
від 11 травня 2006 року
_____________________________
5. Про результати роботи з погашення
поточної заборгованості за спожиті електричну енергію, природний
газ, та послуги з водо-, теплопостачання і водовідведення
____________________________________________

2. Відзначити недостатню роботу місцевих органів виконавчої влади щодо проведення розрахунків:
Автономної Республіки Крим, Луганської, Донецької, Київської, Закарпатської, Одеської та Херсонської областей – за спожиту електричну енергію.
Харківської, Луганської, Донецької, Запорізької, Черкаської, Одеської областей та м. Севастополь – за використаний природний газ.
Автономної Республіки Крим, Луганської, Запорізької, Херсонської областей та м. Севастополь – за послуги водо-, теплопостачання і водовідведення.