08 червня 2006,14:15
11 червня відзначається День працівників легкої промисловості.

11 червня в Україні відзначається День працівників легкої промисловості. Легка промисловість, яка виробляє товари першої необхідності, відноситься до найбільш соціально значущих галузей промисловості. В Луганській області вона представлена 31 підприємством, на яких зайнято 5,7 тис. осіб, або 2,0% від загальної чисельності працюючих на промислових підприємствах.
Середньомісячна заробітна плата одного працівника за І квартал 2006 року становила 554,4 грн., що на 32,5% більше, ніж за відповідний період минулого року.
За січень-березень 2006 року підприємствами легкої промисловості реалізовано продукції власного виробництва на 18,6 млн.грн., у тому числі продукції текстильної промисловості та пошиття одягу – на 17,8 млн.грн., виробництва шкіри і шкіряного взуття – на 0,8 млн.грн. За підсумками І кварталу поточного року 48,6% підприємств легкої промисловості є прибутковими, тоді як за аналогічний період 2005 року таких підприємств було 40%.
На підприємствах області зосереджено виробництво майже всіх основних видів товарів легкої промисловості, які виробляються в Україні. Луганська область виробляє 8,3% суконь та сарафанів жіночих та дівчачих, з тканини; 6,9% пальт, напівпальт, курток теплих та виробів аналогічних жіночих та дівчачих, з тканини; 2,9% светрів, джемперів, пуловерів, жилетів та виробів аналогічних трикотажних машинного чи ручного в’язання; 2,3% взуття від загального обсягу по Україні. За І квартал 2006 року проти аналогічного періоду минулого року збільшено випуск светрів, джемперів, пуловерів, жилетів та виробів аналогічних трикотажних машинного чи ручного в’язання (у 2,4 рази), трикотажу спіднього (на 42,7%), взуття (на 30,6%), спідниць та спідниць-брюк жіночих та дівчачих, з тканини (на 19,2%), виробів панчішно-шкарпеткових трикотажних машинного чи ручного в’язання (на 17,6%).
В легкій промисловості залишається багато проблем, які гальмують її розвиток. У зв’язку з нестачею власних оборотних коштів, підприємства вимушені використовувати давальницькі схеми, які не дозволяють їм самостійно розпоряджатися готовою продукцією. Її власники – постачальники давальницької сировини, як правило інофірми. Але, разом з тим, такий вид співпраці дозволяє зберегти підприємство та кадри.
За І квартал 2006 року на розвиток підприємств легкої промисловості спрямовано 365 тис.грн., що складає 0,1% загального обсягу інвестицій в основний капітал по області. З них на розвиток підприємств з виробництва шкіри та шкіряного взуття спрямовано 335 тис.грн., що у 27,9 рази більше, ніж у І кварталі 2005 року.
Підприємствами легкої промисловості майже всі (99,2%) обсяги інвестицій в основний капітал використано на придбання машин, обладнання, інструменту та інвентарю. Витрати на будівельні та монтажні роботи становили лише 0,8% від загального обсягу інвестицій в основний капітал.
Для підйому легкої промисловості, росту виробництва недорогих та якісних товарів підприємствам потрібні інвестиції для оновлення виробничих потужностей, бо знос основних засобів на кінець 2005 року склав 50,3%.