21 червня 2006,11:59
На територіях пріоритетного розвитку Луганської області продовжується реалізація 17 інвестиційних проектів.

Про стан справ на територіях пріоритетного розвитку зі спеціальним режимом інвестиційної діяльності в Луганській області розповів голова Комітету з питань територій пріоритетного розвитку в Луганській області Олександр Єфімов.
Згідно з програмою закриття і ліквідації збиткових та неперспективних шахт у Луганській області закрито 43 шахти і звільнено 28,5 тис. робітників. Тому з метою вирішення гострих проблем області за рахунок залучення внутрішнього та зовнішнього інвестиційного капіталу дуже важливим для шахтарських міст і селищ Луганщини стало прийняття в липні 1999 року Закону України „Про спеціальний режим інвестиційної діяльності на територіях пріоритетного розвитку в Луганській області”. Згідно з цим Законом рішенням Луганської обласної ради було створено Комітет з питань територій пріоритетного розвитку в Луганській області як спеціальний уповноважений орган з управління спеціальним режимом інвестиційної діяльності.
Олександр Єфімов зазначив, що завдяки вищеназваному закону на цих територіях відбувались певні позитивні зрушення із створення нових робочих місць, залучення сучасних технологій, розширення бази оподаткування та збільшення бюджетних надходжень. За його словами, за період їх функціонування затверджено 36 інвестиційних проектів на загальну суму 104 млн. дол. США. Реалізація цих проектів дозволила створити 2964 нових і зберегти 9187 існуючих робочих місць. Загальний обсяг реалізації продукції та послуг підприємствами, що реалізують інвестиційні проекти, склав 1125,5 млн. грн. Сальдо надходжень до бюджетів і державних цільових фондів податків і зборів та отриманих податкових пільг складає 80,1 млн. грн.
Рівень безробіття в містах і районах територій пріоритетного розвитку, де реалізуються проекти, знизився: зокрема в місті Стаханові з 3,7% до 1,6%, місті Краснодоні з 2,1% до 1%, Кремінському районі з 8,3% до 3,8%.
„Впровадження спеціального режиму інвестиційної діяльності на цих територіях значно вплинуло на поширення міжнародних і міжрегіональних зв’язків Луганської області з країнами СНД і Євросоюзу”, - відмітив Олександр Єфімов. За його словами, найбільш показовим у цьому плані є співробітництво з Республікою Польща. Підписано угоду між Луганською облдержадміністрацією, обласною радою і Люблінським воєводством Республіки Польща про торгово-економічне та культурне співробітництво. Олександр Єфімов вважає, що це є важливим кроком у налагоджені довгострокового співробітництва між українськими та польськими органами влади, підприємцями на регіональному рівні. Луганська область прийнята у почесні члени Транскордонного Союзу „Єврорегіон Буг”.
Зараз в області реалізуються 17 проектів, якими передбачено створити 1870 нових і зберегти 725 існуючих робочих місць.
Втім Олександр Єфімов зауважив, що результати інвестиційної діяльності на територіях пріоритетного розвитку могли бути більш вагомими, але з початку дії Закону України „Про спеціальний режим інвестиційної діяльності на територіях пріоритетного розвитку в Луганській області” приймається ряд нормативних актів, перешкоджаючих його реалізації. А саме: законами України „Про державний бюджет України на 2005 рік” і „Про внесення змін до Закону України „Про державний бюджет на 2005 рік” було введено мораторій на розгляд та схвалення нових інвестиційних і інноваційних проектів на територіях із спеціальним режимом інвестиційної діяльності. Також були відмінені пільгові умови оподаткування і державні гарантії забезпечення інтересів суб’єктів підприємницької діяльності. Тому скористатися митними і податковими пільгами при реалізації проектів підприємства не мають можливості. Олександр Єфімов зазначив, що прийняття цих законів значно погіршило процес інвестиційної діяльності у депресивних регіонах області та ще більше загострило в них соціально-економічну ситуацію. На його думку, виправити положення можливо тільки шляхом відновлення функціонування спеціального режиму інвестиційної діяльності.
Враховуючи це, Комітетом в січні цього року були підготовлені і направлені від облдержадміністрації лист Прем’єр-міністру України, звернення до народних депутатів від Луганщини щодо сприяння у відновленні функціонування спецрежиму інвестиційної діяльності. Але одержані відповіді й ті заходи, які приймає сьогодні Уряд України, не вирішують проблему. Тому Комітет почав роботу по даному питанню з новим депутатським корпусом. Крім того, Комітетом продовжується робота з супроводження затверджених інвестиційних проектів, аналізу їх економічної діяльності, проводяться перевірки цільового використання устаткування, ввезеного на митну територію України в умовах дії спецрежиму, з виконання договорів (контрактів).
Продовжується робота з пошуку інвесторів. У першому кварталі цього року налагоджені контакти з корпорацією „Євроінвесткомпані”, за допомогою якої вдалось вийти на німецьку фірму „Отто Вольф” і провести переговори з інвестування проекту з виробництва ліфтів на Стаханівському машинобудівному заводі. Ведуться переговори з німецьким підприємством „Євроенерго ТЕК” про співробітництво з ВО „Донець” з виготовлення обладнання для виробництва штучного кремнію і створення підприємства з його виробництва на території Луганської області.
Ведеться робота з муніципалітетом міста Ері з встановлення дружніх відношень між містами Ері та Луганськом, співробітництва між локомотивним заводом „Дженерал Електрик” міста Ері та ВАТ „Холдінгова компанія „Луганськтепловоз”. В рамках співробітництва з Люблінською економічною місією підходить до завершення створення на території Луганської області філіалу Європейського будинку. Продовжується робота з консульствами, торговими аташе іноземних країни.
Тобто, Комітет в умовах дії мораторію не обмежує свою діяльність тільки на територіях приоритетного розвитку, а й активно займається роботою із залучення інвестицій в інші регіони області.