26 червня 2006,11:53
Тарифи на воду мають бути збалансовані та економічно обґрунтовані. – Валерій Альошкін.

Свій коментар з приводу ситуації з водопостачанням в Луганській області, тарифоутворенням, рівнем розрахунків і заходах щодо вирішення проблемних питань дає начальник управління житлово-комунального господарства Луганської облдержадміністрації Валерій Альошкін.
На сьогодні ОКП «Компанія «Луганськвода» та всі водопостачаючі організації поставляють воду в обсязі 410 тис. куб. м в добу, що складає близько 90% від потреби. Недоотримання води відбувається в Луганську, Ровеньках, Свердловську, Красному Лучі, Слов’яносербську, Брянці, Алчевську, Старобільську, Краснодонському районі. Основна причина цього - обмеження електроенергії. Неодноразово проводилися переговори з керівництвом «ЛЕО». Проте їх вимоги - 100%-вий розрахунок плюс певний відсоток погашення заборгованості за спожиту електроенергію. А заборгованість водних підприємств за спожиту електроенергію в цілому складає майже 20 млн. грн., з них близько 18 млн. грн. має ОКП «Компанія «Луганськвода».
Що у зв’язку з цим робиться? По-перше, сьогодні повністю переглянуті поточні надходження грошей, правила щодо їх витрачання. На перший план поставлені розрахунки за електроенергію, тому що в собівартості обробки 1 куб. м води 51% складає електроенергія. На другому місці – розрахунки за реагенти, тобто ті компоненти, без яких вода не буде якісною, без жодних біологічних, хімічних домішок. За цим ретельно стежать санітарні станції, біолабораторії, що діють на підприємствах. Також в собівартість води входить зарплата, платежі по податках, до Пенсійного фонду та інше.
Приклад компанії «Луганськвода», яка поставляє близько 80% від загального питомого обсягу води, що подається в області. Місячний прибуток складає 12 млн. грн., з них близько 9,6 млн. грн. мають витрачатися на оплату електроенергії. А якщо взяти всі вищеперелічені складові (зарплата, обов’язкові платежі, податки, реагенти), мінімальні витрати, які необхідно нести, складають 17 млн. грн., тобто кожен місяць йде недобалансировка на 5 млн. грн. Тому, щоб трохи поліпшити та стабілізувати фінансове положення, компанія сьогодні оформляє взаємозалік на суму більше 12 млн. грн. (згідно постанови Кабінету Міністрів України, яка дозволяє проводити взаєморозрахунки по спожитих енергоресурсах).
Також переглядається робота потужних магістральних насосів для того, щоб менше споживати електроенергії (робота за графіком та ін.). Розроблена програма з енергозбереження, за якою передбачається економія мінімум 10% спожитої електроенергії. Під цю програму з 80 млн. грн., які закладені в держбюджеті в цілому на Україну, для Луганської області виділено 10 млн. грн.
Але однією з важливих проблем є невідповідність тарифів витратам, незбалансованість цін для населення та підприємств. Так, компанія «Луганськвода» сьогодні купує електроенергію по 30 коп. за 1 кВт, населення – по 19,5 коп. Собівартість води за новою вартістю електроенергії вже складає близько 2 грн. (до подорожчання електроенергії - 1,48 грн.), а відпускна ціна 1 куб. м води залишається той самою (населенню за 1 тонну води компанія нараховує 95 коп.).