Сьогодні заступник голови облдержадміністрації Олександр Меженський провів обласну нараду щодо ефективності діяльності органів виконавчої влади в питаннях соціального захисту дітей. У роботі наради взяли участь начальник відділу з питань опіки та піклування та розвитку сімейних форм виховання Міністерства України у справах сім’ї, молоді та спорту Юлія Скрипникова, заступники голів міськвиконкомів і райдержадміністрацій, начальники управлінь облдержадміністрації, служб у справах неповнолітніх, відділів у справах сім’ї, молоді та спорту міськвиконкомів, райдержадміністрацій, батьки-вихователі дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей, представники громадських організацій.
Як зазначив Олександр Меженський, 2006 рік згідно Указу Президента є роком захисту прав дитини. За його словами, в області проводиться певна робота із забезпечення та дотримання прав і законних інтересів неповнолітніх. Розв’язуються питання по охороні здоров’я матері і дитини, є необхідна мережа соціальних установ. Здійснюється підтримка обдарованої молоді, підготовка до впровадження єдиної системи моніторингу якості освіти і тестування учнів до вступу до вищих учбових закладів.
Олександр Меженський відзначив роботу органів виконавчої влади і місцевого самоврядування Алчевська, Свердловська, Лисичанська, Краснодону, Сєвєродонецька, Краснодонського, Попаснянського районів щодо надання допомоги та підтримки дітей і підлітків. Так, в м. Сєвєродонецьку не тільки збережена мережа дозвільних установ, але і постійно поліпшується їх матеріально-технічна база. Створено міський дитячо-юнацький комплекс, куди увійшли клуби за місцем проживання, заміський оздоровчий табір, що дозволяє вирішувати питання безкоштовного відвідування кружків і секцій, літньої зайнятості і відпочинку дітей пільгових категорій. Щорічно, в міському бюджеті на утримання комплексу передбачається більше 1 млн. грн. Проте, таке положення справ складається далеко не скрізь. Олександр Меженський вважає, що досить поверхневе відношення до проблем дитинства в керівництва Біловодського, Міловського, Слов’яносербського, Перевальського районів.
Проблеми соціального сирітства, кризи сімейних відносин, відсутність результативності в роботі всіх зацікавлених структур привели до того, що життя поза сім’єю для 14% дитячого населення Луганщини стає нормою. Сьогодні в області налічується близько 5 тис. дітей-сиріт і дітей, що залишилися без опіки батьків. За 6 місяців поточного року в притулках побувало близько 1300 дітей. З кожним роком все більше батьків позбавляються батьківських прав. Так, якщо в 2003 році їх кількість склала 489, то в 2004 році – 560, в 2005 році – 734. В даний час 2353 дитини проживають в неблагополучних сім’ях. Кожна десята сім’я, що має дітей, є функціонально-неспроможною.
„Владні структури на місцях несуть відповідальність за соціальний захист дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківської опіки, їхнє подальше влаштування після закінчення навчання, - підкреслив заступник голови облдержадміністрації. - Тому повсюдно повинна бути створена електронна база даних на цих дітей. Проте, на сьогодні ця система діє лише в Брянці, Рубіжному, Свердловську, Кремінському, Лутугинському, Марківському та Слов’яносербському районах”.
Олександр Меженський акцентував увагу присутніх на більш відповідальному виконанні покладених функцій, чіткості та узгодженості роботи відповідних структур (органів освіти, охорони здоров’я, центрів соціальних служб для сім’ї, дітей і молоді, служб у справах неповнолітніх тощо). Він наголосив на необхідності принципової зміни форм роботи з сім’ями, особливо – неблагополучними, акценті на відновленні виховних функцій сім’ї, наданні адресної допомоги та соціальної підтримки кожній сім’ї, що опинилася в складній ситуації. І на рівні кожного міста, району, селища має бути чіткий облік таких сімей, створена база даних, розроблений план дій щодо надання кожній сім’ї необхідної допомоги.
|