13 липня 2006,14:47
Залучення інвестицій в АПК Луганщини йде за рахунок іноземних вкладень, держінвестицій, коштів вітчизняних інвесторів, а також за рахунок банківського кредитування, створення кредитних союзів і використання лізингових механізмів.

Загальний обсяг іноземних інвестицій на 1 квітня 2006 року в агропромисловий комплекс Луганської області склав 6 млн. 678 тис. доларів США, що складає 2,5% від загального обсягу іноземних інвестицій по регіону. Підприємствами сільського господарства залучено 2 млн. 501 тис. доларів США, підприємствами харчової і переробної промисловості - 4 млн. 176 тис. доларів США, що вище за рівень 2004 роки на 26%. У 2005 році іноземними інвесторами в агропромисловий комплекс вкладено 1млн. 379 тис. доларів США, що складає 2,4% від загального обсягу іноземних інвестицій по області. Інвестиції надійшли з 11 країн світу, найбільші обсяги внесені нерезидентами з Кіпру, Сполученого Королівства Великобританії, Сполучених Штатів Америки, В'єтнаму, Швейцарії. Основними інвесторами в сільське господарство були іноземні фірми Кіпру (67% від загального обсягу інвестицій), Сполучених Штатів Америки – 15%, Об'єднаного Королівства Великобританії – 12,4%, Швейцарії – 4,5%. У харчову і переробну галузь – Сполученого Королівства Великобританії – 53%, Кіпру – 30,6%. В основному кошти направлені на нові розробки з поліпшення сировини і якості готової продукції.
Державні інвестиції в основному направлені на реалізацію загальнодержавних програм з розвитку зернового господарства, селекції в рослинництві і тваринництві, стабілізації і подальшого розвитку садівництва і виноградарства, розвитку вівчарства, підтримці сільгосптоваровиробників у виробництві і реалізації молодняка КРС, розвитку інфраструктури аграрного продовольчого ринку. За останні 5 років області з Держбюджету на ці цілі було виділено 237 млн. грн., в 2002 році – 27 млн. грн., в 2003 році – 51 млн. грн., 2004 – 47 млн. грн., 2005 – 78 млн. грн., в поточному році – 34,4 млн. грн. Але цих коштів украй недостатньо. У поточному році датується вирощування озимих і ярових культур, розширене дотування виробництво продукції тваринництва.
Інвестиції вітчизняних інвесторів в економіку регіону мають вищу економічну віддачу. Якщо в 2000 році сума приватних інвестицій, вкладених в сільське хазяйство, не перевищувала 10 млн. грн., то в 2005 році їх було вкладено в 7 разів більше. «Проте, на даний момент обсяг інвестицій, вкладених в агропромисловий комплекс, явно недостатній і не відповідає потребам галузей економіки. Причому зберігається вузьконаправленість вкладень. Тому важливим є проведення комплексної і планомірної роботи по нарощуванню їх обсягів», - підкреслив Юрій Махортов.
Після реформування аграрного сектора економіки активізувалося кредитування сільгосптоваровиробників. У поточному році від банківських структур області одержано кредитних ресурсів на суму 186 млн. грн., що в 1,3 рази більше, ніж було одержано в 2005 році, і в 7 разів більше, ніж в 2000 році. Кредитами банків сьогодні користуються 332 сільгосппідприємства Луганщини. Найбільшу суму кредитних ресурсів в 2006 році селянам надали «Промівестбанк» – 31,8 млн. грн., «Аваль» – 26,2 млн. грн., «Ощадбанк» – 24,7 млн. грн. і «Укркоммунбанк» – 17,6 млн. грн., процентна ставка яких складає від 16 до 20 % річних.
Учасники «круглого столу» відзначили дуже високий рівень процентних ставок для селян при рентабельності сільгоспвиробництва за 2005 рік – 9,6 %. Тільки в 2005 році сільгосппідприємства банкам сплатили відсотків на суму 40 млн. грн. Також було відмічено, що потреба сільгосптоваровиробників в довгострокових кредитах на формування основних фондів з року в рік росте. У першому півріччі 2006 роки довгострокових кредитів привернуто в 2 рази більше порівняно з 2004 роком.
В області створено і працює близько 50 кредитних союзів. з них 15 кредитують село, кредитний портфель яких складає близько 20 млн. грн., 20 тис. сільських жителів є членами кредитних союзів. Кредитний союз «Меловоє-кредіт» з моменту утворення видав кредитів фермерам і сільським жителям на суму 15 млн. грн., за перше півріччя поточного року – 3,5 млн. грн. «Сватова-Лучка» Сватівського району, – 4,1 млн. грн., «Айдар-кредит» Новопськовського району – 1,6 млн. грн., «Агро-кредит» Старобільського району – 1,3 млн. грн. Кількість та обсяги кредитних союзів продовжує зростати.
На Луганщині знаходиться філіал Національної акціонерної компанії «Украгролізінг». Сільгосптоваровиробникам області поставлено 36 тракторів, 9 комбайнів, і іншої сільськогосподарської техніки на загальну суму 11 млн. гривень. Підприємством ТОВ «Донснаб» – ділером заводу ВАТ «Ростсельмаш» закуплено 11 зернозбиральних комбайнів Дон на суму 5 млн. грн.