«Поліпшення інвестиційного клімату в АПК є продовженням реформи сільського господарства, початої в 2000 році», – заявив заступник голови Луганської облдержадміністрації Сергій Тихоновський на відкритті обласного «круглого столу», присвяченого питанням поліпшення інвестиційного клімату і залучення інвестицій в агропромисловий комплекс Луганської області. У роботі «круглого столу» взяли участь керівники сільгосппідприємств області всіх форм власності, сільгоспуправлінь регіонів області, представники банківських та інвестиційних структур.
За словами начальника Головного управління агропромислового розвитку облдержадміністрації Юрія Махортова, в агропромисловому виробництві за останні роки активізувалися інвестиційні процеси. Загальний обсяг інвестицій в сільське господарство в 2005 році склав 122,6 млн. грн. (105,2% до 2004 року), або 64 грн. на 1 гектар. У структурі інвестицій в основний капітал велика частина припадає на галузь рослинництва. Інвестиційні пріоритети реалізуються через механізм формування власних інвестиційних ресурсів товаровиробників, державної підтримки розвитку агропромислового виробництва і соціальної сфери села, залучення інвестицій з інших галузей економіки, іноземних інвестицій, кредитної підтримки сільгосптоваровиробників.
Проте, на загальну думку учасників «круглого столу», коштів, що вкладаються в розвиток села, дуже замало. «Гроші, які зайшли в село, розчиняються на тлі численних проблем», - вважає начальник Головного управління економіки облдержадміністрації Альберт Зінченко. За його словами, навіть загальна сума іноземних інвестицій в економіку Луганщини – 300 млн. дол. США -- це всього лише сьома частина від інвестиційної потреби регіону. Серед основних проблем збільшення грошових вливань в сільське господарство області Альберт Зінченко назвав захист коштів, що інвестуються, наявність «тіньових» неврахованих інвестицій, відсутність в області сервісної інфраструктури для нормальної роботи інвестицій. На його думку, комітет з питань територій пріоритетного розвитку і ще ряд подібних структур сьогодні є «товкачами» по проходженню пропонованих інвестпроектів через дозвільні інстанції. Він також відзначив відсутність об\'єктів вкладення засобів. «У Луганській області інвестпроектів практично немає, або вони не відповідають вимогам, які висувають потенційні інвестори», - заявив Альберт Зінченко. І додав, що Луганська регіональна Торговельно-промислова палата спільно з Головним управлінням економіки облдержадміністрації вже почала роботу щодо сприяння зацікавленим організаціям і підприємцям по професійному і грамотному складанню бізнес-проектів.
Як відзначив директор Луганського регіонального Агенції сприяння інвестиціям Максим Басов, йому теж невідомі пропозиції сільгоспвиробників для можливого інвестування в розвиток їх виробництва. Разом з тим він ознайомив учасників «круглого столу» з пропозиціями потенційних інвесторів щодо впровадження енергозберегаючих технологій із залученням сільгоспресурсів, використанню новітнього олієестракційного устаткування, а також повідомив про пропозицію датських партнерів щодо можливого інвестування в розвиток на Луганщині свинарства.
З урахуванням стану розвитку сільського господарства Юрій Махортов виділив основні напрями вкладення інвестицій в АПК області. Це інвестування розвитку тваринництва і птахівництва; організація зрошування і на цій основі – вирощування овочевої і плодово-ягідної продукції; інвестування розвитку особистих селянських господарств, соціальної інфраструктури села і сфери побутового обслуговування населення; оновлення матеріально-технічної бази; енергозбережних технологій вирощування сільськогосподарських культур і переробки продукції сільського господарства; нові сорти і гібриди зернових, соняшнику; нарощування і розширення асортименту високоякісних товарів, особливо продукції дитячого харчування; розвиток системи інформаційно-консультаційних послуг. За його словами, для цього вже розроблені бізнес-плани ТОВ «Гранум» Кремінського району, ТОВ «Племзавод «Біловодській», СТОВ «Слав-Агро» Слов’яносербського району з виробництва м\'яса свинини, приватним підприємством «Агро» з вирощування птахи, ЧП «Донец-плюс» Станично-Луганського району, Агрокомбінат «ЛИСТ», м. Луганськ, з вирощування й переробки сільськогосподарської продукції.
|