Засідання „круглого столу” за темою “Формування та розвиток ринку земель в Луганській області”, відбулося сьогодні на базі обласної наукової бібліотеки ім.М.Горького. „Круглий стіл” організовано головним управлінням земельних ресурсів Луганської облдержадміністрації. До роботи в ньому залучені фахівці управління, представники органів місцевого самоврядування з міст та районів області, наукові працівники, викладачі вищих учбових закладів, фахівці із землеустрою, керівники наукових центрів, представники Ліги оцінювачів земель в Луганській області та Луганського регіонального фонду Державного майна.
В ході засідання „круглого столу” було зазначено, що Земельний кодекс України, який набув чинності 1 січня 2002 року, законодавчо визначив ключові аспекти, пропозиції щодо ринку земель, форми, терміни проведення земельних торгів. Однак і сьогодні невирішеним залишається коло проблем пов’язаних із забезпеченням сталого, ефективного та конкурентного середовища щодо економічного обігу земельних ділянок та прав на них, створення інфраструктури ринку земель саме на законодавчому рівні.
Учасники засідання обговорили питання стану продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення, їх нормативно-грошова оцінка, питання стану, державної експертизи землевпорядної документації та заходи щодо розвитку та регулювання ринку землі в Луганській області.
За І півріччя 2006 року у області продано 155 земельних ділянок несільськогосподарського призначення з числа земель державної власності загальною площею 64,25 га на суму 4 млн. 705 тис. 290 грн. Піврічний план продажу земельних ділянок, за Програмою розвитку земельних відносин на 2006 рік, виконаний на 65,6 %, в т.ч.: у районах на 62,5 %; у містах обласного підпорядкування - 67,2 %. До бюджетів надійшло 4 млн. 545,2 тис.грн., в тому числі до Державного бюджету – 453,93 тис.грн. При цьому у 2006 році спостерігається тенденція збільшення вартості проданих земельних ділянок. Найбільше продано земельних ділянок у наступних регіонах області: місті Сєверодонецьк - 16 ділянок вартістю 2390,64 тис. грн., що складає 33 % від загального плану продажу на 2006 рік, Старобільському районі –
31 ділянка вартістю 556, 29 тис.грн. та Новоайдарському – 2 ділянки вартістю 308,04 тис.грн.
Продаж вільних від забудови ділянок, який здійснюється на земельних торгах, на території області не проводився. Хоча застосування аукціонної форми продажу земельних ділянок та прав оренди на них – це один із засобів стимулювання ефективного землекористування, надходження коштів до бюджетів різних рівнів. Крім того, відкрита форма земельних торгів сприяє усуненню завіси секретності для загалу громадськості, надаючи рівні стартові можливості для одержання землі суб’єктам земельних відносин.
Тому учасники „Круглого столу” дійшли висновку, що в області необхідно запроваджувати земельні торги з продажу земель та прав оренди на них. З цією метою розроблені та затверджені Тимчасові положення щодо проведення земельних торгів у 7 містах області і 1 селищі міського типу, а саме: Лисичанськ, Первомайськ, Свердловськ, Сєверодонецьк, Стаханов, Кіровськ, Красний Луч, Троїцьке. Визначені та затверджені рішеннями відповідних рад переліки вільних земельних ділянок для продажу з аукціонів у Новопсковському та Троїцькому районах, а також у містах Антрацит та Стаханов. По іншим територіальним одиницям перелік визначених вільних ділянок находися на розгляді та затвердженні відповідних місцевих рад.
На Луганщині фактично завершується процес приватизації земельних ділянок, які надані у користуванні громадянам. Всього по області 540,7 тис. громадян мають право на безоплатну приватизацію земельних ділянок. З них тільки 76,4 % подали заяви на приватизацію. Кількість земельних ділянок (за різним цільовим призначенням), приватизованих згідно рішень, складає 485,3 тис. од. Державні акти видано на 131,1 тис. земельних ділянок, або 27,8 %. Динаміка приватизації земельних ділянок громадянами свідчить про досить повільні її темпи – за рік приватизується та видається до 30 тис. державних актів на право власності на земельну ділянку. Така тенденція зберігається протягом декількох останніх років.
За Програмою розвитку земельних відносин протягом 2006 року необхідно вдати 25676 державних акта на право власності на земельну ділянку. Протягом І півріччя цього року видано 6977 державних акта, що складає лише 27,2 % від запланованого обсягу.
У 2005 році власниками земельних паїв було укладено 128 тис. 285 договорів оренди землі. Площа наданих в оренду земельних паїв складала 927,5 тис.га (64,9 %) розпайованих угідь. Загальна сума виплат за оренду цих земель, згідно укладених договорів, становила 92,5 млн.грн. Орендарями виплачено 90,3 млн. грн. (97,6 %). Таким чином, більшість селян – пенсіонерів області додатково до своїх пенсій отримали 42,4 млн. грн., або у середньому по 695 грн. на кожного орендодавця (табл. 4). Виплата орендної плати за 2006 рік розпочнеться у ІІ півріччі. Позитивною динамікою при укладенні договорів оренди земельних паїв є поступове збільшення плати за 1 га на рік, від 91,7 грн. у 2004 році до 103,6 грн. у 2006 році.
В рамках столу презентована виставка, “Стан формування, проблеми та перспективи розвитку ринку землі в Україні”, матеріали якої містять в традиційному та електронному вигляді регламентуючі та нормативні документи, обласні програми, розроблені управлінням земельних ресурсів. Бібліотека підготувала і зробила презентацію матеріалів з досвіду роботи інших регіонів України, найближчого і дальнього зарубіжжя з цього питання.
|