21 липня 2006,14:23
Неспроможність вугільних підприємств самостійно виплачувати зарплату та традиційно низький влітку рівень відвантаження вугілля стали основними причинами зростання боргів перед шахтарями.

Неспроможність деяких підприємств вугільної галузі Луганщини самостійно виплачувати заробітну плату (значне зростання заборгованості відбулось на ДП \"Антрацит\" на суму 1,8 млн. грн.) та традиційно низький для літнього періоду коефіцієнт відвантаження вугілля - стали основними причинами зростання боргів на підприємствах вуглевидобутку.
За даними паливно-енергетичного управління Луганської обдержадміністрації, з початку року вугледобувними підприємствами області нараховано заробітної платні 1 млрд. 394,6 млн. грн, виплачено 1363,7 млн. грн, або 97,8 % від нарахованої.
В результаті збільшення заробітної платні фонд оплати праці на вугледобувних підприємствах області в червні поточного року склав 240,9 млн. грн, що на 31,4 % більше, ніж в червні 2005 року. Розмір фонду оплати праці в цілому по області досяг 58,1 % від реалізації видобутого палива. На ВАТ \"Лісичанськуголь\" цей показник складає 514,8 %, тобто фонд оплати праці перевищує виручку від реалізації в 5,1 разу. Частково ця диспропорція компенсується коштами держпідтримки на собівартість і реструктуризацію (309,4 млн. грн за 6 міс. по області). Продовж І півріччя держпідтримки на собівартість поступило на 125,1 млн. грн більше, ніж за відповідний період минулого року. В той же час фонд оплати праці унаслідок зростання заробітної платні збільшився на 365,1 млн. грн.
Таким чином, заборгованість із заробітної плати по вугільним підприємствам луганської області на початок липня склав 42,4 млн. грн. З них 36,2 млн. грн за 2006 рік та 6,2 млн. грн за попередні роки. На сьогодні заборгованість зменшена і складає 24,7 млн. грн. таким чином, з початку поточного року приріст заборгованості сягає 8,8 млн. грн.
За словами начальника паливно-енергетичного управління облдержадміністрації Ігоря Токарева, стримуючими чинниками погашення заборгованості і стовідсоткової виплати поточної заробітної платні залишаються незбалансованість економіки, відсутність активів для виплати поточної заробітної платні на державних підприємствах \"Первомайськуголь\", \"Донбассантрацит\" і ВАТ \"Лісичанськуголь\", а також невчасні надходження коштів з держбюджету по статті \"Реструктуризація вугільної промисловості\" шахтам ІІІ групи. „Окрім виплати заробітної платні, підприємства щомісячно оплачують спожиту електроенергію, здійснюють обов\'язкові платежі до бюджетів всіх рівнів, відраховують частину надходжень в примусовому порядку по виконавських листах, - зазначив ігор Токарев. - В результаті більшість державних вугледобувних підприємств області є збитковими, щомісячно виникає дефіцит по виплаті заробітної платні у розмірі 15-20 млн. грн (який пізніше в основному погашається у міру надходження грошей від реалізації вугілля), створена заборгованість машинобудівним підприємствам за постачання устаткування і його ремонт (10,9 млн. грн), підрозділам ОКП \"Луганськвода\" – за споживання і відведення води (12,1 млн. грн), енергопоставляючим організаціям (40,7 млн. грн).