Обласна селекторна нарада з питань збирання врожаю ранніх зернових та зернобобових агропідприємствами Луганщини та підготовки до сівби озимих культур відбулася за участю керівників сільськогосподарських районів області, ведучих агропідприємтсв. Як зазначив начальник Головного управління агропромислового розвитку Луганської облдержадміністрації Юрій Махортов, за уточненими даними хлібофуражних балансів, одержаними від районів, в області ранні зернові і зернобобові культури належить зібрати з площі 423 тис. га, в т.ч. озимі з 234 тис. га, ярові зернові і зернобобові культури з 189 тис. га. Збиральна площа ранніх зернових на 13,5 тис. га більше минулого року.
Юрій Махортов зазначив, що в поточному році, як ніколи, дозрівання хлібів відбулося одночасно, як в північних, так і в південних районах області. На сьогодні агроформуваннями скошено ранніх зернових і зернобобових 216 тис. га (51%), обмолочено 194 тис. га (46%). Селяни намолотили вже 383 тис. тонн зерна, середня врожайність складає 19,8 центнера з гектара. По врожайності зернових попереду Марківський район 23,7 ц/га, за ним Свердловский 23,5 і Новопськовській – 22,2 ц/га.
73 агроформування вже закінчили збір озимої пшениці. В той же час, темпи збиральних робіт нижче за минулорічні. Юрій Махортов звернув увагу голів райдержадміністрацій Перевальського, Троїцького, Сватівського, Попаснянського і Міловського районів на низькі темпи збиральних робіт і .наголосив, що під час збиральних робіт необхідно серйозну увагу приділяти обліку врожаю, забезпеченню його збереження на токах.
Було зазначено, що збирання врожаю в поточному році ускладнено тим, що значна частина посівів низькорослі, через розрідженість поля озимих засмічені бур’янами, часто випадають опади. Все це є серйозним стримуючим чинником. За словами Юрія Махортова, причини тут не стільки в погодних умовах, які дійсно сприяли заростанню посівів, а в основному в технології вирощування зернових. Більшість господарств застосовують спрощену дідівську технологію обробітку посівів, керуючись принципом: посіяв - і чекай урожаю. „Без застосування гербіцидів одержувати високі урожаї практично неможливо”, - вважає він. Про це свідчить досвід того ж ЗАТ «Агротон», де, наприклад, в поточному році всі посіви ярового ячменю були оброблені страховими гербіцидами і його прибирання зараз ведеться прямим комбайнуванням без відчутних втрат. Врожайність ячменю з площі 1000 гектар в сільгосппідприємствах «Агротона» в Новоайдарськом районі одержана в середньому по 24 центнери, на окремих полях цього підприємства вона досягає 40 центнерів з гектара.
„Питання якості зерна безпосередньо залежить від термінів прибирання, бо при випаданні опадів воно погіршується”, - нагадав Юрій Махортов. Він проінформував селян, що за даними обласної хлібної інспекції з перевірених партій озимих пшениць в обсязі 50 тис. тонн 1,5% відповідають другому класу, 24% - третьому і 43% - четвертому класам. При такому розкладі область матиме не менше 300 тис. тонн продовольчого зерна, що повністю забезпечить потреби споживачів Луганщини.
Також Юрій Махортов звернув увагу керівників сільських господарств на необхідність знати якість кожної партії вирощеного урожаю, для цього необхідно здати зразки на аналіз до хлібної інспекції або інших сертифікованих лабораторій, що полегшить формування партій зерна і потім розподіл його по витратних статтях.
За розрахунками хлібофуражного балансу для реалізації, оплати податків, банківських кредитів і інших платежів буде направлено 474 тис. тонн зерна – це 44% валового збору. Решта 594 тис. залишається в господарствах на насіння, фураж, виплату за паї і інші внутрішньогосподарчі потреби.
Щодо зернового ринку, Юрій Махортов зазначив, що Є Ухвала Кабінету Міністрів України (№ 817 від 10.06.2006), яким затверджений перелік об\'єктів державного цінового регулювання – це пшениця, жито й цукор. Наказом Міністерства аграрної політики № 282 від 07.06.206 затверджені мінімальні і максимальні закупівельні ціни і розміри бюджетних позик під заставу закупівель. Держзакупівлі плануються проводити через Аграрний фонд, як і торік з 80% позикою і відповідно до встановленого механізму (обсяги під заставні закупівлі - 7,4 млн. грн.) та через Держкомрезерв, який планує закупівлі по 700-780 грн. за 1 тонну III класу. Зараз обговорюється можливість отримання областю квоти на закупівлю продовольчого зерна.
Окрім цього, вже почалися перші прямі закупівлі зернотрейдерами області. Головне управління АПК вже направило у райони переліки зернотрейдерів і пропоновані ними ціни з координатами, контактними телефонами, але вони вже і самі виїхали в райони. При цьому, деякі з них пропонують ціни реальні для продажу по IV, VI класам, занижені – по III класу. По містах та районах триває робота з визначення балансу потреби у хлібі та формування мінімального тримісячного резерву зерна.
|