01 серпня 2006,16:11
Матеріально-технічна база закладів культури Луганської області потребує значного укріплення. – Ганна Овчаренко.

Про становище матеріально-технічної бази культурних закладів Луганщини йшлося на апаратній нараді, яку провів з керівниками структурних підрозділів Луганської облдержадміністрації заступники голови ОДА Сергій Тихоновський. Зараз в Луганській області працює 585 клубів, серед яких 386 сільських, а також 650 бібліотек, 5 театрів, філармонія, 26 музеїв, 82 школи естетичного виховання та 10 парків культури й відпочинку.
За словами начальника управління культури й туризму облдержадміністрації Ганни Овчаренко, у поточному році на укріплення матеріально-технічної бази закладів культури області виділено 6 млн. грн, що на 2 млн. більше ніж торік. Ці кошти використовуватимуться на капремонти та на придбання необхідного обладнання: музикальних інструментів, звукового, сценічного, комп’ютерного оснащення, поповнення бібліотечних фондів, купівлю оргтехніки, меблів тощо на загальну суму більше 840 тис. грн. На балансі обласних культурних закладів є 47 одиниць транспорту – легкові автомобілі, вантажівки та автобуси.
Як зазначила Ганна Овчаренко, культурні заклади Луганську підтримуються у задовільному стані. Виключенням є будівля обласної філармонії, на відновлення будівництва якої потребуються великі кошти. Та поза межами обласного центру ситуація значно гірша. Якщо заклади, що фінансуються з обласного бюджету останні кілька років отримують достатньо стабільно необхідні їм кошти, то заклади місцевого (міського, сільського, районного) підпорядкування потерпають від хронічного недофінансування. Особливу в опалювальний період: минулою зимою, наприклад, не опалювалося 286 культурних осередків, в основному на селі.
Цього року для підготовки до осінньо-зимового періоду на ремонт закладів культури у містах та районах області виділено 4 млн. 646 тис. грн. Планується провести капремонт у 88 клубах, бібліотеках, музичних школах та музеях. Взагалі ж, в області потребують капремонту 350 будівель, а 21 знаходиться в аварійному стані. Для опалення взимку закладів культури планується забезпечити 2 тис. 615 т. Вугілля. Це менше, ніж торік, але Ганна Овчаренко, пояснює запланованим переходом 15 закладів на автономну систему опалення.
Вона також зазначила, що з року в рік не виділяється коштів на капремонти культурних об’єктів у Біловодському, Марківському, Міловському, Кремінському районах. При цьому Краснодонський район виділив цього року 157 тис. грн., Стаханов – 241 тис. грн., Свердловськ – 250 тис. грн. за рахунок коштів Українського фонду соціальних інвестицій Білокуракинський район планує відремонтувати 5 закладів на суму 2 млн. 320 тис. грн, і Новоайдарський район – 3 заклади на 664 тис. грн.
Не мнеш серйозною проблемою є недостатнє оснащення технічними засобами, музичною та іншою апаратурою. За 1 півріччя на укріплення матеріально-технічної бази міських та сільських закладів витрачено 955,6 тис. грн., з них 377,5 тис. грн. бюджетних.
„Асигнування, передбачені районними та міськими бюджетами на утримання культури сьогодні не забезпечує мінімальних потреб цих закладів”, - констатувала Ганна Овчаренко. Тому надалі для розвитку галузі на Луганщині передбачається у першу чергу і розробити та затвердити регіональні програми із зберігання та відновлення культурної інфраструктури області, а також реалізувати програми інформатизації закладів культури, поповнення бібліотечних фондів, розвитку навчальних закладів мистецтв, зберігання нематеріального культурного спадку та паспортизації об’єктів культурної спадщини Луганщини.