Делегація етнічних українців, депортованих за радянські часи з Польщі, взяла участь у міжнародному святі лемківської культури „Лемківська ватра”, що відбувся в м. Ждиня у Польщі. 14 представників луганських лемків, активістів громадських організацій „ватра” та 2Лемківщина” перебували на історичній батьківщині – землі лемків – з 21 до 23 липня. Колишні переселенці мали можливість відвідати місця, де народилися вони або їх батьки, вклонитися могилам предків. Це стало можливим та організаційною допомогою Луганської облдержадміністрації та без участі представників обласної влади у делегації. Всього у фестивалі взяли участь 26 делегацій лемків з України, Польщі, Чехії, Словаччини, США та Канади. Під час фестивалю його учасники обговорили проблеми визнання факту депортації у 50-ті роки минулого століття, збереження етнічних та культурних традицій лемків, збереження пам’яті про родинні зв’язки. В рамках фестивалю пройшли виступи фольклорних мистецьких колективів.
„Наша делегація вперше взяла участь у міжнародній „Лемківській ватрі”, яка проводилася вже у 24 раз”, - зауважив заступник голови Луганської облдержадміністрації Зіновій Гузар під час прес-конференції, яка відбулася сьогодні з приводу цієї поїздки. – І дуже влучна нагода ще раз привернути увагу до проблеми лемків на Луганщині, в історії якої цієї білої плями більше не повинно бути”. За словами Зіновія Гузара, за часів радянської влади факт депортації етнічних українців, що проживали на території Польщі, на радянські землі взагалі замовчувався і не признавався, як й факт голодомору, сталінських репресій та інші.
Зараз проблеми, пов’язані з лемківською тематикою починають вирішуватися. У 2005 році Президент України підписав Указ «Про заходи у зв\'язку з 60-ю річницею примусового виселення етнічних українців з території Польщі». Державним комітетом України у справах національностей та міграції підготовлений проект Закону України \"Про визнання депортованими осіб, примусово переселених у 1944-1946 рр. з території Польщі в Україну\". Зазначений законопроект пройшов кілька стадій узгоджень з відповідними міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади та був поданий в установленому порядку до Кабінету міністрів України. Крім того, Держкомнацміграції було розроблено проект Декларації щодо ставлення держави до процесів примусового переселення осіб з місць постійного проживання на територію сучасної України у 1944-1946 та 1951 рр. Після відповідних узгоджень проект Декларації теж направлено до Кабінету Міністрів України. Прийняття Декларації могло б мати позитивні та правові наслідки для України, в тому числі істотно поліпшило б здійснення правозахисної функції держави щодо забезпечення прав громадян, прискорило на рівні нормативно-правового регулювання вирішення проблем, пов\'язаних із переселенням у 1944-1946 та 1951рр. Питання про проведення парламентських слухань щодо примусового переселення українців з території Польщі в Україну у 1944-1946, 1951 рр. неодноразово підіймалось на пленарних засіданнях Верховної Ради України, проте, на жаль, народними депутатами підтримано не було.
В Луганській області після виходу Указу Президента розпорядженням голови обласної держадміністрації був затверджений склад організаційного комітету та план заходів щодо відзначення 6^0-ї річниці переселення лемків на територію Луганської області, а також додаткові заходи. 20 січня 2006 року відбулася зустріч голови облдержадміністрації з луганськими лемками в якій взяли працівники Луганського обласного краєзнавчого музею, Державного архіву Луганської області, керівники Луганського обласного Товариства українців, депортованих з Польщі, \"Ватра\" та товариства \"Лемківщина\". Особлива увага в ході зустрічі приділялася сучасному стану вирішення проблеми усунення негативних наслідків примусового переселення та задоволення соціально-побутових потреб осіб даної категорії.
У рамках зазначених заходів проводиться науково-пошукова робота з виявлення об\'єктів поселень етнічної групи лемків на території області, збір історичних спогадів. Співробітниками музеїв ведеться робота щодо вивчення матеріалів в офіційних виданнях і Державному архіві Луганської області. На сьогоднішній день знайдені статистичні звіти та інформація про господарське облаштування українського населення, яке було виселено з території Польщі у 1945-1946 роках. Напрацьовані матеріали розповсюджені по школах та бібліотеках у районах компактного розселення громадян вищезазначеної категорії для ознайомлення з ними широкого кола громадськості. У травні поточного року працівниками Луганського обласного краєзнавчого музею була здійснена поїздка до Державного архіву Львівської області, де ними були досліджені матеріали з Фонду переселенського управління при Раді Міністрів УРСР 1944-1951 рр. Управлінням з питань внутрішньої політики облдержадміністрації зібрана інформація про 722 осіб з числа етнічних українців, переселених з території Польщі у 1944-48 рр. та 1951 р. до Луганської області, та їх нащадків, які проживають на території регіону, створюється комп\'ютерна база даних.
Луганська делегація, представлена п\'ятьма членами Обласного товариства українців, депортованих з Польщі, \"Ватра\" взяла участь у VIII Всеукраїнському фестивалі лемківської культури, який проходив 3-4 червня 2006 року у м. Монастирськ Тернопільської області. Крім участі у самому фестивалі, луганчани побували на відкритті всеукраїнського лемківського музею, а голова товариства \"Ватра\" прийняв участь у зустрічі керівників організацій лемків з усієї України та мав можливість попрацювати у Тернопільському державному архіві.
З метою відзначення історичних подій, пов\'язаних з примусовим переселенням лемків, у програму навчального курсу „Історія України\" Луганського національного педагогічного університету імені Тараса Шевченка включені теми, у яких розглядається означена проблема, внесені відповідні зміни до тематики курсових робіт з історії України. Члени студентського наукового товариства історичного факультету проводили дослідження в цьому напрямку, результати яких були відображені в публікаціях і доповідях на студентських днях науки в квітні 2006 року. Викладачами факультету української філології університету підготовлений буклет \"Нотатки до мовного портрета переселенців з Лемківщини\".
23 вересня 2006 року у с. Переможному Лутугинського району Луганської області за підтримки облдержадміністрації відбудеться фестиваль лемківської культури \"Ватра\".
|