Заступник голови облдержадміністрації з соціальних та гуманітарних питань Олександр Меженський розповів про соціально-економічні покажчики, бюджетні видатки та підготовку до опалювального сезону 2006-2007 ввірених йому відомств.
– Хочеться, звичайно, відзначити зростання рівня фінансування. Ось, наприклад, видатки управління у справах неповнолітніх порівняно з першим півріччям минулого року зросли в півтора рази. Зараз в інтернатних закладах Луганщини перебувають понад 4000 дітей, на кожну дитину передбачено 30 тисяч гривень на рік.
На зустрічі дітей-сиріт з нашим Президентом в австрійському містечку Нойзідл у липні 2005 року були визначені основні вектори роботи з дітьми-сиротами, якими керуємося у своїй роботі і ми. На цей час вже затверджена відповідна програма, що розрахована на 10 років. У її реалізації задіяні управління у справах неповнолітніх та управління освіти та науки.
Основна задача – створення прийомних сімей та будинків сімейного типу замість інтернатів. Це повинно забезпечити більш індивідуальний підхід до вихованців. Для полегшення їх соціальної адаптації у дорослому віці навчатися вони будуть не в межах свого інтернату, а в школі, на території якої цей інтернат розташований.
В нашій області з задачею створення будинків сімейного типу дуже добре справилися територіальні громади Попаснянського та Краснодонського районів. Вони вже виділили житло для цих сімей, відпрацювали програму фінансування.
Паралельно з цим йде створення прийомних сімей, коли люди не всиновлюють, а беруть на виховання. З бюрократичної точки зору це більш простий спосіб, бо процедура всиновлення дуже складна. Впровадження практики прийомних родин вигідне й для діточок, тому що родина – це завжди родина, який гарний та забезпечений не був би інтернат.
В області йде велика робота з безпритульними дітьми. Створена ціла мережа притулків, працює обласний центр реабілітації, влітку оздоровлюємо дітей у таборі „Сонячний”, інших таборах.
Видатки управління культури та туризму в середньому зросли на 42%. Звісно, облдержадміністрація збільшує кількість коштів, що йдуть на покращення внутрішнього стану та матеріального забезпечення, капітальні ремонти бібліотек, театрів. При театрах у нас створені різноманітні студії.
Проте наша обласна бібліотека ім. М. Горького й самостійно проводить заходи, пов’язані з покращенням її матеріально-технічного становища. Вона виграла міжнародний американський грант, що дозволить покращити мережу комп’ютерного забезпечення.
Звісно, є й проблеми, особливо в сільській місцевості. Тому багато заходів управління культури проводить для збереження культурної спадщини нашого села. Цього року ми вперше брали участь у виставці народних традицій та промислів, що проходила у червні у Києві. 26-27 серпня на Сватовщині відбудеться IV Міжнародний фестиваль мистецтв „Слобожанський спас”. Минулого року в ньому брали участь три держави. Зараз ми працюємо над тим, щоб Міністерство культури офіціально надало фестивалю статус міжнародного. Цього року плануємо запросити не менше п’яти країн. Такі культурні ініціативи, звичайно, завжди будуть підтримуватися обласною державною адміністрацією.
Видатки управління освіти та науки за той самий період зросли на 42,2%. Пріоритетними задачами в цій галузі є загальнодоступність шкіл та їх відповідність усім вимогам. Сюди ж відноситься комп’ютеризація навчальних закладів. Як не дивно, але в сільських школах ситуація з комп’ютерами краща, ніж у міських: там вже кілька років діє програма „Комп’ютеризація сільських шкіл”. Але в сільських районах є інша проблема. Чисельність сіл зменшується, відповідно зменшується чисельність учнів. Тому ми змушені закривати деякі школи. Де ж тоді навчати дітей, що залишилися? Ми йдемо на об’єднання шкіл, їх укрупнення. І тут виникає проблема підвозу. В країні існує програма „Шкільний автобус”, вона працює й цього року. Перед 1 Вересня очікуємо надходження нової партії автобусів.
Що стосується управління охорони здоров’я. На балансі обласного бюджету знаходиться 104 лікарні. Видатки зросли на 38,5%. Проте на безкоштовну медицину цих грошей не вистачає. Безкоштовне в наших лікарнях лише койко-місце та його утримання. На медикаменти коштів вже не лишається.
Гостро стоїть проблема з застарілим обладнанням. Подекуди воно не обновлялося з середини 70-80 років, треба закупати нове. В першу чергу намагаємося придбати обладнання діагностичне. Це пов’язано з проблемою туберкульозу в області. Також дуже активно займаємось вирішенням проблем з серцево-судинними захворюваннями, дитячою та материнської смертністю та онкологією. На першому місці стоять серцево-судинні захворювання: кожного дня в області від них помирає до 15 чоловік. Тому, це приоритетні напрямки.
Щодо управління праці та соціального захисту, тут видатки зросли на 50,5%. Якщо потрібен конкретний приклад, то видатки на ті ж інтернатні заклади зросли на 46,4%. Ці кошти йдуть не тільки на медичне утримання, але й на покращення побутових умов.
Зараз вирішується питання будівництва готелю при обласному центрі реабілітації „Відродження”, який спеціалізується на дитячому центральному паралічу. В першу чергу готель розрахований на родини з області, які не мають змоги під час курсу лікування проживати в місті. До речі, курс лікування в центрі практично безкоштовний, навіть підвіз по Луганську проводиться централізовано.
Порівняно з минулим роком збільшилися виплати малозабезпеченим сім’ям. Минулого року вони складали 13 млн. 374 тис. грн., а цього року вже близько 19 млн. грн.
Тепер трошки зупинимося на управлінні фізичної культури та спорту. Тут збільшення видатків на 45,1%. Діє програма „Інваспорт” – це програма реабілітації для інвалідів. Нещодавно відкрили дві плавальні доріжки у басейні „Спартак”. Триває капітальна реконструкція стадіону „Авангард”. Більше коштів почали виділяти на підготовку олімпійського резерву. Плануємо збільшити тривалість оздоровчого сезону в дитячому таборі „Южний”, щоб можна було приймати дітей і навесні, а взимку це була б спортивна база для спортсменів.
Що стосується підготовки до зими. Сьогодні облдержадміністрацією проводиться серйозна робота. На капітальний ремонт обласної комунальної власності виділено 5 млн. 250 тис. грн. На всі бюджетні заклади створені енергетичні паспорти, які реально відображають енергоспоживання цього закладу. Проводиться аналіз першочергових задач по скороченню енерговитрат.
На даний момент 52% бюджетних соціально значущих організацій, як то школи, лікарні, готові до опалювального сезону, і такі, що обладнані міні-котельними, і такі, де опалювання централізоване.
В нашій області навіть є приклад теплогенеруючих установок. В одній з перевальських шкіл встановлено бак з водою. Протягом ночі, коли тарифи на електроенергію менші, він нагрівається, і вдень ганяє тепло по будівлі. В новоайдарській лікарні встановлено автоматизований вугільний котел. Весь процес автоматизовано, відходів, тобто золи, майже немає.
В критичному стані знаходяться деякі інтернатні заклади. Після детального аналізу ми виділили 15, де ситуація найгірша. В них ми плануємо встановити 14 міні-котельних (два інтернати знаходяться поруч, тож вони „поділяться” один з одним). Для розв’язання цієї проблеми потрібно 5 млн. 970 тис. грн. Зараз йдуть переговори щодо лізингу.
Як бачите, проблеми є, та, гадаю, ми впораємося.
|