16 серпня 2006,15:19
Зростання боргів із зарплати потребує на більш жорсткі дії з боку органів влади до керівників підприємств-боржників. – Олександр Кобітєв.

Відсутність позитивної динаміки у погашенні боргів із зарплати потребують на більш жорсткі дії з боку органів влади до керівників підприємств, де борги не виплачуються. Про це заявив в.о. голови облдержадміністрації Олександр Кобітєв на засіданні колегії облдержадміністрації
Загальна сума невиплаченої заробітної плати за станом на 1 липня 2006 року становила 113,2 млн. грн., що на 15,7%, або на 15,3 млн. грн. більше, ніж у попередньому місяці і на 33,5%, або на 28,4 млн. грн. більше, ніж на 1 січня 2006 р. У структурі загальної суми боргу 53,9% припадає на економічно активні підприємства, 40,4% - на підприємства банкрути, 5,7% - на економічно неактивні підприємства.
По економічно активних підприємствах сума боргу по заробітній платі становила 61 млн. грн, що на 32%, або на 14,8 млн. грн. більше, ніж у попередньому місяці і на 46%, або на 19,2 млн. грн більше, ніж на 1 січня 2006 р.
Із суми боргу економічно активних підприємств 67% припадає на промисловість, 14,4% - на будівництво, 7,2% - на підприємства, які займаються операціями з нерухомістю, здаванням під найм та послугами юридичним особам, 4,7% - на сільське господарство, 4,3% - на транспорт. Найбільшу частину боргу не виплачено працівникам добувної промисловості (67,7% від суми боргу у промисловості). Кількість працівників економічно активних підприємств, яким вчасно не виплачено заробітну плату, на 1 липня 2006 р. становила 59,5 тис. осіб, що склало 10,2% до загальної чисельності штатних працівників. Кожному з зазначених працівників не виплачено в середньому 720,13 грн.
По підприємствах-банкрутах сума боргу по заробітній платі становила 45,8 млн. грн, що на 1,2%, або на 0,5 млн. грн більше, ніж у попередньому місяці і на 21,1%, або на 8 млн. грн більше, ніж на 1 січня 2006 року.
По економічно неактивних підприємствах, що призупинили діяльність у 2001-2005 роках, сума боргу по заробітній платі становила 6, 4 млн. грн, що майже на рівні попереднього місяця і на 23,8%, або на 1,2 млн грн більше, ніж на 1 січня 2006 року. Найбільша питома вага у структурі боргу по економічно активних підприємствах області припадає на міста: Антрацит - 19,1%, Красний Луч - 14,4%, Луганськ - 12,8%, Лисичанськ - 7,6%, Стаханов - 6,2%, Первомайськ - 5,7%, Брянка - 4,5%.
У зв’язку з цим на засіданні колегії прийнято рішення доручити галузевим управлінням облдержадміністрації проаналізувати причини зростання боргів у 1 півріччі та внести пропозиції щодо притягнення до відповідальності керівників підприємств-боржників або ініціювати розірвання контрактів з ними. Головному управлінню промисловості та розвитку інфраструктури доручено відпрацювати з Міністерством вугільної промисловості України та керівниками вуглевидобувних підприємств питання погашення заборгованості за виконані роботи та послуги перед підприємствами системи Мінвуглепрому для погашення ними боргів із зарплати.
За допущене зростання боргів позбавлені премії голови Старобільської, Станично-Луганської, Кремінської, Новопсковської, Біловодської, Свердловської, Перевальської, Міловської, Лутугинської, Сватівської, Слов’яносербської, Новоайдарської, Марківської та Попаснянської райдержадміністрацій. Міським головам Первомайська, Брянки, Ровеньків, Стаханова, Краснодона, Рубіжного, Красного Луча, Кіровська, Антрацита, Луганська, Лисичанська, Свердловська та Сєвєродонецька запропоновано притягти в установленому порядку до відповідальності керівників підприємств комунальної власності, які не забезпечили погашення боргів із зарплати у 1-му півріччі поточного року.
Також рекомендовано посилити співпрацю між виконавчими органами міських рад та відділенням Національної служби посередництва та примирення в Луганській області й профспілками з розв’язання в регіоні найбільш важливих соціально-економічних проблем. Профспілкам запропоновано ініціювати звіти керівників підприємств перед трудовими колективами про хід виконання у поточному році колективних угод стосовно зобов’язань у сфері праці.
Також планується проаналізувати, як виконують арбітражні керуючі підприємств-банкрутів ліцензійні умови провадження господарської діяльності у частині розрахунків із зарплати з працівниками підприємств, що проходять процедури відновлення платоспроможності. У разі виявлення порушень будуть ініційовані відповідні заходи, аж до позбавлення ліцензій.
„За повну та своєчасну виплату зарплати повинна бути персональна відповідальність кожного з керівників підприємств”, - підкреслив Олександр Кобітєв на засіданні колегії облдержадміністрації.