«Економіка Луганщини залежить від якості розвитку економіки її регіонів», - зазначила заступник начальника Головного управління економіки Луганської облдержадміністрації Ірина Пучкова під час засідання колегії управління. Вона дала комплексну оцінку становищу в економіці міст та районів області за підсумками 1-го півріччя поточного року.
За словами Ірини Пучкової, практика щомісячного аналізу роботи господарського комплексу міст і районів області дає чітке уявлення про стан справ в соціально-економічному розвитку регіонів. При цьому результати роботи різко відрізняються по багатьох показниках і в цілому за рейтинговою оцінкою. Стійко з місяця в місяць перші місця в обласному рейтингу займають Алчевськ, Сєвєродонецьк, Луганськ, Лисичанськ, Краснодонський район. Працюючи в тих же умовах, останні місця посідають міста Кіровськ, Брянка, Первомайськ, Міловський, Марківський, Троїцький райони. В динаміці у порівнянні з рейтинговою оцінкою за 2005 рік, різке погіршення показників роботи відзначено по містах Ровеньки (з 5 позиції на 16), Свердловськ (обсяги 8 на 17), а також по районах: Старобільський (обсяги 11 на 19), Попаснянський (обсяги 7 на 13), Марківський (обсяги 23 на 28), Станично-Луганський (обсяги 15 на 20), Троїцький (обсяги 21 на 26).
За I півріччя 2006 року темп зростання промислового виробництва по області склав 107,5 %, що відповідає 10-й позиції в загальноукраїнському рейтингу. В регіональному розрізі обсяги виробництва продукції наростили підприємства 9 міст і 9 районів. Це підприємства Стаханова (на 18 %), Краснодону (15), Антрациту (15), Лисичанська (13) і районів Антрацитівського (на 155), Сватання (73), Краснодонського (40). Скоротили обсяги промислового виробництва підприємства міст Кіровська (на 26%), Первомайська (14), Рубіжного (13) і районів Станично-Луганського (53), Новоайдарського (24), Марківського (20), Троїцького (19), Старобільського (на 15 %). По обсягам реалізованої промислової продукції (18,9 млрд. грн) Луганська область посідає 3 місце. Питома вага в загальноукраїнському обсягу реалізованої продукції складає 9 %. В I півріччі минулого року область посідає 4 місце і її доля в загальноукраїнському показнику складала 7 %.
Темп зростання обсягів валової продукції сільського господарства в області за I півріччя 2006 року склав 106 % (Україна – 103%). Область перемістилася з 14 на 7 місце серед регіонів України.
«Зараз як ніколи набуває актуальності питання активізації інвестиційної політики, розширення зовнішньоекономічної діяльності, - заявила Ірина Пучкова. - Через нестабільність політичної ситуації в країні відбулося зменшення притоку інвестицій в економіку області».
За 1 півріччя 2006 року освоєно капітальних інвестицій 2 млрд 68 млн грн, з них інвестиції в основний капітал – 1,8 млрд грн, що на 1% більше ніж за 1 півріччя 2005 року. Приріст інвестицій в основний капітал досягнутий в 19 містах і районах області. Найбільші обсяги інвестицій в Алчевську, де освоєно капітальних вкладень 569 млн грн, та Луганську – 345 млн грн. Ці два міста складають 52 % регіональних інвестицій в основний капітал. В економіку області іноземними інвесторами вкладено 24,4 млн долл США інвестицій, у тому числі прямих інвестицій 6,2 млн долл США.
«Зрозуміло, що міста області інвестиційно привабливіші, оскільки мають більш розвинену інфраструктуру і високий промисловий та інтелектуальний потенціал», - відзначила Ірина Пучкова. Основний обсяг інвестицій зосереджений в Сєверодонецьку – 48%, Алчевську – 25%, Луганську – 15%, Свердловську – 4%. Брянка і Кіровськ залишаються єдиними з міст області, які не залучили іноземних інвестицій. В райони іноземні інвестиції майже не поступають. «Нерівномірний галузевий і територіальний розподіл реальних інвестицій свідчить про неефективне використання інвестиційних ресурсів, - відзначила Ірина Пучкова. - Тому задача місцевих органів влади і органів місцевого обсяги полягає у створенні умов, які сприяють не тільки зростанню загальних обсягів інвестицій, але й переорієнтації їх потоку в переробній галузі, виробництві кінцевого продукту».
В 1 півріччі 2006 року значно розширилася зовнішньоекономічна діяльність підприємств і організацій області. Обсяги зовнішньої торгівлі товарами за січень-травень поточного року збільшився в порівнянні з аналогічним періодом минулого року на 62 % і досяг 2,3 млрд долл. США. При цьому темпи зростання обсягів експорту склали 135%, імпорту – 199%.
Як відзначила Ірина Пучкова, за I півріччя фінансовий результат господарської діяльності підприємств області склав 41 млн грн збитку. Разом з тим 55 % підприємств отримали 719 млн грн прибутку. Питома вага прибуткових підприємств в порівнянні з аналогічним періодом минулого року збільшилася на 1,1%. Основна сума збитків (54 %) отримана в добувній промисловості. Значні суми збиткового фінансового результату зафіксовані в містах Ровеньки (85 млн грн), Луганську (68), Краснодоні (57), Антрациті (46), Свердловську (44), Красному Лучі (38), Первомайську (29) і ін. Прибутковий фінансовий результат отриманий на підприємствах і організаціях міст Алчевська (143 млн грн), Рубіжному (38), Лисичанську (38), Сєверодонецьку (29) і районів Кремінського (137), Попаснянського (4), Станично-Луганського (3), Антрацитівського (0,6), Біловодського (0,1 млн грн). «Питання фінансового оздоровлення суб’єктів господарювання, підвищення ефективності їх роботи залишаються пріоритетними до кінця року», - підкреслила Ірина Пучкова.
Вона також відзначила, що позитивна тенденція у збільшенні бюджетних надходжень закріпилася в поточному році. До зведеного бюджету по Луганській області за перше півріччя 2006 року обсяги становлять близько 2 млрд грн податків і зборів, що порівняно з попереднім роком більше на 22%. Майже для всіх регіонів області були досягнуті високі темпи обсягів надходжень. крім Краснодону, Лисичанську, Стаханова і Сєверодонецьку. Збір платежів до держбюджету склав 1 млрд 379 млн грн, що більше, ніж в 1 півріччі 2005 року на 237 мільйонів. Бюджетний розпис Мінфіну виконаний на 109,5 % з перевищенням на 81 млн грн. Це дало у повному обсязі забезпечити надходження до бюджетів міст і районів дотацій вирівнювання з державного бюджету. Збільшенню (38), Сєверодонецька (29) и районів Кремінського (137), Попаснянського (4), Станично-Луганського (3), Антрацитівського (0,6), Біловодського (0,1 млн грн). надходжень до бюджетів сприяли такі фактори як зростання обсягів виробництва по окремих галузях промисловості, розвиток підприємництва, лібералізація податкової політики. Також в області зміцнилася позитивна тенденція до ліквідації „тіньових схем” ухилення від оподаткування. В результаті збільшився рівень збору податку на додаткову вартість, податку на прибуток підприємств, податку з доходів фізичних осіб. До загального фонду місцевих бюджетів забрано 585 млн грн податків і зборів, що на 27 % більше ніж за I півріччя 2005 року. Забезпечено виконання прийнятих зобов\'язань по наповненню бюджетами 7-ми міст обласного значення обсяги 14-ти і всіма бюджетами районів. Найвищі показники в Антрациті, Краснодоні, Первомайську, Луганську, по районах - в Троїцькому, Старобільському, Міловському, Марківському, Слов’яносербському, Антрацитівському. Гірше всього ситуація з виконанням планів у Брянці, Лисичанську, Кіровську.
«Позитивні зрушення в реальному секторі економіки сприяють підвищенню рівня життя населення», - заявила Ірина Пучкова. За січень-червень 2006 року середньомісячна заробітна по області склала 957 грн, і виросла на третину. Середня заробітна в червні 2006 року склала 1033 грн і перевищила рівні мінімальної заробітної обсяги і прожиткового мінімуму для працездатних осіб, відповідно, в 3 і 2,1 рази. Співвідношення між заробітною платою і фактичною величиною прожиткового мінімуму за червень 2006 року знаходилося в межах від 126% в Марківському районі до 287% в місті Краснодоні. По містах і районах області спостерігається значна диференціація по рівню оплати праці. Співвідношення рівня заробітної плати в Краснодоні (1360 грн) і найнижчого її рівня в Марківському районі (559 грн) складає 2,4 рази. «Це обумовлено відмінностями в галузевій спеціалізації, - вважає Ірина Пучкова. - Проте, необхідно прагнути максимально можливого зростання рівня оплати праці сільськогосподарських працівників».
Вона відзначила, що в регіонах області недостатньо вживаються заходи з ліквідації заборгованості по заробітній обсяги. Загальна сума заборгованості по заробітній платі на 01.07.2006 склала 113,2 млн. грн, що на 34% більше, ніж на 01.01.2006. Найвищі темпи зростання заборгованості по заробітній платі відповідно до суми заборгованості - в Первомайську, Старобільському районі і Краснодоні, де збільшення, відповідно, в 4,8, 2,2, 2,1 рази.
Президент України та Кабінет Міністрів України поставили перед всіма органами державної і місцевої влади дуже конкретні задачі і терміни з погашення заборгованості із зарплати. До кінця року її необхідно ліквідовувати повністю по активних підприємствах, а по підприємствах-банкрутах - «зменшити борги на 30%».
На засіданні колегії Головного управління економіки облдержадміністрації також розглянуто питання щодо реалізації заходів Комплексної програми розвитку та підтримки малого підприємництва на Луганщині, розвитку споживчого ринку області, регулювання тарифів на житлово-комунальні послуги за підсумками 2005 року та І півріччя поточного року, а також щодо реалізації питань європейської інтеграції в Луганській області. В засіданні взяли участь заступники міських голів, заступники голів райдержадміністрацій міст та районів області з економічних питань і начальники економічної служби міськвиконкомів та райдержадміністрацій.
|