13 вересня 2006,11:40
16 вересня луганські винахідники та раціоналізатори відзначатимуть своє професійне свято.

Винахідницька діяльність є однією з головних рушійних сил економічного та соціального прогресу суспільства. Ринок промислової власності дає можливість підприємствам отримувати закінчені результати науково-технічних робіт, заощаджує їхні ресурси, підвищує конкурентоспроможність і якість продукції.
Особлива ринкова значущість інтелектуальної власності перебуває в тому, що її реалізація – це сьогодні єдиний засіб законної монополізації виробництва нових товарів і послуг з найвищими якісними характеристиками, який дає можливості вийти вітчизняним виробникам на світовий ринок.
Значний вклад у розвиток економіки країни вносять винахідники та раціоналізатори Луганської області.
За даними Головного управління статистики у Луганській області, у 2005 році новаторською діяльністю в області займалися 2,3 тис. осіб та 86 підприємств.
Активно приймали участь у винахідницькій та раціоналізаторській роботі працівники ВАТ “Алчевський металургійний комбінат”, ЗАТ “Сєверодонецьке об`єднання Азот”, ВАТ “Алчевський коксохімічний завод”, Луганської філії ВАТ “Укртелеком”, державного науково-дослідного інституту хімічних технологій “Хімтехнологія”, Луганського державного медичного університету, Східноукраїнського національного університету імені В. Даля.
У 2005 році в Державний департамент інтелектуальної власності України та патентні відомства зарубіжних країн подано 257 заявок на видачу охоронних документів, отримано 328 патентів. Найбільша кількість патентів отримана підприємствами освіти: Східноукраїнським національним університетом імені В. Даля, Луганським державним медичним університетом, Донбаським державним технічним університетом.
Кількість використаних об’єктів прав інтелектуальної власності та раціоналізаторських пропозицій порівняно з 2004 роком збільшилась на 2,9%. Активно працювали в цьому напрямі підприємства міст Алчевська, Луганська, Сєверодонецька. Найбільша кількість використаних пропозицій припадає на підприємства та організації обробної промисловості (76,7%) і транспорту (18,9%). Решта пропозицій використана закладами вищої освіти, підприємствами добувної промисловості, організаціями сільського господарства та будівництва.
Завдяки використанню результатів винахідницької творчості та раціоналізаторських пропозицій на підприємствах області отримано прибуток 41,1 млн.грн. Найбільшу суму прибутку одержали підприємства хімічного виробництва – 82,5%.
Наприклад, у Сєверодонецькому ДП “Хімтехнологія” розроблено засіб автоматичного управління процесом нейтралізації кислоти у виробництві аміачної селітри у апаратах використання тепла нейтралізації. Програмно-технічний комплекс контролю і автоматичного регулювання процесу нейтралізації виготовляється на цьому підприємстві і продається підприємствам країн ближнього та дальнього зарубіжжя. Доход від реалізації системи у 2005 році склав 249,9 тис.грн. Також використано патент на “Засіб отримання 3 (5) – метилпиразола. Одержаний 3 (5) метилпиразол продають у Німеччину та інші країни, доход від реалізації продукту склав 768,9 тис.грн.
Від активного розвитку винахідництва та реалізації продуктів винахідницької творчості в значній мірі залежить благополуччя області, тому цій діяльності в області необхідно приділяти більше уваги. Для освоєння винаходів і промислових зразків необхідно створити економічні умови і, насамперед, виділяти фінансові ресурси.