Фауна Луганщини потребує на прийняття невідкладних заходів із захисту та відновлення природного ареалу. За даними Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Луганській області, на території області зустрічається один вид круглоротих, 43 види риб, 9 видів земноводних, 12 видів плазунів, 246 видів птахів та 63 види ссавців. Скорочення місць, історично придатних для перебування диких тварин, безпосереднє знищення об’єктів тваринного світу, загальне техногенне навантаження на навколишнє природне середовище та надмірний рекреаційний тиск на природні комплекси в періоди відтворення диких тварин зумовлюють загальне збіднення видового та популяційного складу фауни області. Це потребує прийняття невідкладних заходів, спрямованих перш за все на забезпечення охорони місць існування тварин, суттєве підвищення ефективності контролю за їх використанням. Суттєвим недоліком в організації охорони тваринного світу є низький рівень вивчення його стану і відсутність об’єктивних даних про чисельність переважної більшості немисливських видів тварин. В області в теперішній час здійснюється облік тільки тих видів, які належать до об’єктів мисливства.
Основним показником рівня ведення мисливського господарства є динаміка чисельності мисливських видів тварин в угіддях. Максимальний ефект від ведення мисливського господарства досягається при чисельності фауни, близькій до оптимальної, що обумовлено можливістю експлуатувати запаси дичини без шкоди для її відтворення.
Аналіз показує, що чисельність більшості основних видів мисливської фауни області в останні роки стабілізувалася. Чисельність копитних тварин зросла майже на 9%: кабанів з 735 до 839, оленів з 215 до 252, козуль з 1863 до 2066 голів. В той же час чисельність байбака за останні п’ять років зменшилась з 26,4 до 23,5 тис. голів, що складає близько 13%.
Мисливські угіддя області рішеннями Луганської обласної ради надані у користування на новий експлуатаційний період 28 користувачам мисливських угідь і розподілені для потреб мисливського господарства за таким категоріями користувачів: сільгосппідприємства - 2,5% від загальної площі угідь; державні лісомисливські господарства - 33,8%; Українське товариство мисливців та рибалок - 56,3%; Попаснянська р/о ТМР - 3,8%; Луганське воєнно-мисливське господарство - 0,5%; Перевальська р/о ТМР - 3,1%.
|