22 березня 2007,09:02
На Луганщині протягом останніх років спостерігається розвинення природно-заповідного фонду.

Протягом останніх років в Луганській області вдалося не тільки утримати існуючий природно-заповідний фонд, але й досягти значних успіхів у розширенні територій найвищої пріоритетності в збереженні біорізноманіття України. В 2004 році була розширена територія відділення Луганського природного заповідника НАН України «Стрільцівський степ» на площу 501,7 га, а в 2005 році - ботанічного заказника загальнодержавного значення «Юнацький» на площу 149 га. У 2006 році рішенням обласної ради створений гідрологічний заказник місцевого значення «Кримська дача» в межах Новоайдарського та Слов’яносербського районів, зарезервована територія під створення ботанічного заказника загальнодержавного значення «Сафоново» в Кремінському районі. В завершальній стадії підготовка матеріалів по створенню першої ділянки регіонального ландшафтного парку «Зелене намисто Донбасу» – «Медвежанська», лісового заказника «Пригодівський» та ботанічного заказнику «Ельба». На зазначені території отримані позитивні погодження сільських, селищних рад, районних адміністрацій, користувачів природних ресурсів.
Продовжується проведення роботи зі створення ще двох ділянок регіонального ландшафтного парку «Зелене намисто Донбасу» (ділянки «Первозванівська» та «Іванівська»). Погодження створення ділянок знаходиться на різних етапах у зв’язку з відсутністю доброї волі учасників цього процесу, інтереси яких зачіпаються в результаті цієї діяльності.
Розпочаті роботи з підготовки матеріалів щодо створення національного природного парку «Сіверсько-Донецький», створення якого передбачено Законом України «Про загальнодержавну програму формування екологічної мережі України на 2000-2015рр.». Національним ботанічним садом ім. М.Гришка НАН України підготовлено наукове обґрунтування та картографічний матеріал на його створення. Матеріал направлено на погодження до органів лісового господарства та Мінприроди України. У 2001 році на загальній площі 14011 га створений регіональний ландшафтний парк «Біловодський» у Біловодському районі. У жовтні 2003 році рішенням Луганської обласної ради № 10/9 затверджений проект організації цього парку. Протягом декількох років ведеться робота зі створення адміністрації парку. На даний час ця робота продовжується.
Обстежено понад 37 нових територій на площі більш 55 тис. га з метою їх наступного заповідання на території Антрацитівського, Попаснянського, Новоайдарського, Кремінського, Свердловського, Лутугинського, Краснодонського, Перевальського, Біловодського, Старобільського, Станично-Луганського, Новопсковського та Троїцького районів. Але незважаючи на вжиті заходи по збільшенню мережі природно-заповідного фонду, відсоток заповідності залишається меншим (2,56), ніж середній показник по Україні (4,5%).
Станом на 1 січня 2007 року природно-заповідний фонд Луганщини складає 135 об’єктів, які розташовані на площі 68185,20 га. Він включає 6 територій загальнодержавного та 129 - місцевого значення. Серед них 1 природний заповідник, 1 регіональний ландшафтний парк, 45 заказників (у тому числі 1 загальнодержавного значення), 61 пам’ятка природи (2 - загальнодержавного значення), 9 парків-пам’яток садово-паркового мистецтва (2 загальнодержавного значення) та 18 заповідних урочищ.