29 березня 2007,16:07
Для України вугільна галузь – один з самих перспективних секторів енергетичного комплексу. – Віктор Ющенко.

„Для України вугільна галузь – один з самих перспективних секторів енергетичного комплексу, тому підходити до нього треба не аматорськи”, – заявив Президент України Віктор Ющенко на нараді з проблем вугільної галузі під час свого перебування на Луганщині. Під час наради Віктор Ющенко зазначив, що необхідно сконцентруватися на відпрацюванні плану дій на 2007 рік, визначити, що необхідно зробити вже зараз для покращення ситуації в галузі На переконання Президента України, саме з Луганщини має розпочатися відродження вугільної справи, тому що тут видобувається третина кам’яного вугілля, половина якого в обсязі видобутку державних підприємств припадає на область. Він також висловився за лібералізацію цін на вугілля. „Це дасть можливість шахтарю максимально компенсувати витрати на виробництво”, – вважає Віктор Ющенко. Також, за його словами, необхідно сконцентрувати зусилля на реалізації програм технічного розвитку добувних підприємств і одночасно подбати про зростання мотивації труда шахтарів. Президент України зазначив, що через слабку соціальну політику шахтарська праця з кожним роком втрачає свій престиж. „Люди, які працюють в складних умовах, особливо заслуговують на гідний рівень життя”, – зазначив Віктор Ющенко. Він також бачить перспективу розвитку галузі у легалізації не ліцензованого вуглевидобутку, виведенні з „тіні” тих підприємств, що зараз видобувають вугілля, не маючи офіційних дозволів, не сплачуючи податків, не відповідаючи за безпеку праці шахтарів. На думку Президента, галузь повинна розвиватися не тільки за рахунок державного фінансування, а й через залучення в неї малого та середнього бізнесу.

Станом на 1991 року в Луганській області діяло 99 шахт із запасами 3,5 млрд. тонн (річний видобуток становив 44 млн. тонн). На цей час працюють 54 шахти із балансовими запасами 2,4 млрд. тонн.
Вугільна промисловість регіону є важливою складовою господарського комплексу Луганщини й складається з 208 виробничих одиниць. З них 112 перебуває в управлінні Мінвуглепрому, у тому числі 45 шахт, 16 збагачувальних фабрик, 46 інших підприємств; 96 підприємств недержавної форми власності, в т. ч. 54 з ліцензіями на видобуток вугілля.
Частка вугільної галузі в обсязі промислового виробництва області становить 13%. На підприємствах з видобутку вугілля (крім малих підприємств) кількість працівників становить 115,5 тис. осіб, це 37,5 % зайнятих на промислових підприємствах області.
За 2006 рік в області основними вугледобувними підприємствами видобуто 27,1 млн тонн рядового вугілля. Виконання завдання Мінвуглепрому становить 112,5 %. У порівнянні з минулим роком видобуток збільшено на 1,0 млн тонн. На шахтах області проведено 184,2 км гірничих виробок (100 % до плану). На електростанції України відвантажено понад 9,5 млн тонн вугілля.
За 2 місяці 2007 року вуглевидобувними підприємствами області видобуто 4,5 млн тонн палива, це становить 100,1 % (+6,3 тис. тонн) до відповідного періоду 2006 року.
На жаль, позитивні валові показники не забезпечують розвиток підприємств. У цей час на межі можливостей іде процес простого відтворення, не говорячи про перспективне технічне будівництво.
Основними причинами складного соціально-економічного становища на підприємствах вугільної галузі області є недостатнє їх фінансування і незадовільне матеріально-технічне забезпечення.
Серйозні труднощі зазнають підприємства вугільної галузі в організації робіт з розвитку гірничого господарства. Унаслідок цього не створюються умови для попередження в розвитку запасів, що призводить до несвоєчасного відновлення очисної лінії забоїв і нестабільної роботи підприємств.
За останні роки у вугільній галузі збільшилася кількість проблем, вирішити які на обласному рівні неможливо. У той же час, їхнє розв’язання дозволить значно підвищити ефективність реалізації державної політики в сфері видобутку й переробки вугілля в регіоні.