29 березня 2007,16:35
Губернатор Луганщини звернувся до Президента України з пропозицією про створення в області регіонального структурного підрозділу Мінвуглепрому.

Голова Луганської облдержадміністрації Олександр Антіпов звернувся до Президента України з пропозицією про створення в області регіонального структурного підрозділу Мінвуглепрому або територіального представництва міністерства на рівні заступника Міністра. Як зазначив губернатор Луганщини на нараді з проблем розвитку вугільної галузі області за участю Президента України Віктора Ющенка, це необхідно для підвищення ефективності керування державною частиною майна вугледобувних, вуглепереробних підприємств і суб’єктів господарської допоміжної сфери.
Щодо впорядкування структури керування підприємствами вугільної промисловості області Олександра Антіпов зазначив, що починаючи з 2002 року проводиться четверта реорганізація і часті зміни структури управління галуззю, а також незавершеність реформ сприяють зниженню ефективності управління. На його думку, перш за все варто завершити інвентаризацію підприємств, визначити джерело погашення заборгованості із зарплати і фінансування юридичної ліквідації, а також проведення роботи щодо повернення до сфери управління міністерства майна, переданого й неефективно використовуваного комерційними структурами.
„Існуюча до 2007 року структура (шахта - державне підприємство - міністерство) на наш погляд є більш оптимальною”, – впевнений губернатор Луганщини. А створення надмірно великих об’єднань, які включають понад 20 шахт, і управлінських надбудов (вугільні концерни, національні вугільні компанії) може привести до погіршення рівня управління як первинними ланками, так і галузі в цілому, появи додаткових труднощів під час сплати податків, зарплати, послуг. Це також знижує інвестиційну привабливість шахт і діючих вугледобувних об’єднань в цілому. Туму, на думку губернатора, під час реформування галузі необхідно урахувати позитивний досвід корпоратизації і приватизації вугледобувних об’єднань цілісними майновими комплексами (ВАТ «Краснодонвугілля»), а також негативний – щодо виділення зі складу державних вугледобувних підприємств збагачувальних фабрик, наприклад: „Янівська” та „Маяк”.
За словами Олександра Антипова, Луганська область традиційно була вугільним регіоном. Видобуток вугілля є найважливішою частиною господарського комплексу і становить більше 13 % в обсязі виробництва промислової продукції. На підприємствах з видобутку вугілля працює понад 115 тисяч осіб. У той же час на шахтах області працює зношене більше ніж на 70% гірничошахтне й стаціонарне устаткування. Залишилися не закінченими в повному обсязі роботи на шахті-новобудові «Ніканор-Нова». Із-за падіння престижу шахтарської праці недоукомплектованість штату становить 10 тис. осіб, у тому числі більше 2-х тис. інженерно-технічних працівників. За думкою губернатора Луганщини, є нагальна потреба в закріпленні на законодавчому рівні соціальних гарантій працівників вугільної галузі й учнів гірничих професій і спеціальностей. „Тому ми підтримуємо міністерство щодо прискорення прийняття Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», – заявив голова Луганської облдержадміністрації.
Він також повідомив, що зараз спільна група фахівців облдержадміністрації і Мінвуглепрому за участю місцевих органів влади опрацьовує програму соціально-економічного розвитку області з урахуванням напрямів реалізації державної політики у вугільній галузі. Підготовлено пакет першочергових проблем шахтарських регіонів. Роботу планується завершити у квітні, після цього буде укладено договір про соціальне партнерство з наданням для затвердження до Кабінету Міністрів України.
Також, за думкою Олександра Антипова, необхідно вжити кардинальних заходів, пов’язаних з капітальним будівництвом і технічним переозброєнням шахт. На це у 2007 році Луганщині необхідно 1,65 млрд грн., Міністерством вугільної промисловості затверджено 570 млн. грн, фактично отримано за два місяці 26 млн грн. У зв’язку з цим виникла серйозна небезпека із введенням нових лав в ДП «Луганськвугілля» (вибуває у квітні-травні 5 вибоїв), ДП «Антрацит» (через відсутність коштів вчасно не будуть введені до роботи високо навантажені лави). Крім того, треба остаточно вирішити питання технічного розвитку ДП «Донбасантрацит» і «Луганськвугілля», зрушити з мертвої точки і подальший розвиток ДП «Первомайськвугілля» та ВАТ «Лисичанськвугілля».
Голова Луганської облдержадміністрації виділив основні, на думку керівництва області, завдання на 2007 рік щодо розв’язання проблем вугільної галузі регіону. Серед них: залучення не менш 1 млрд грн інвестиційних коштів підприємств, державного бюджету й технічних кредитів на капітальне будівництво й технічне переозброєння галузі; забезпечення видобутку вугілля не менше 28 млн тонн, що дасть можливість збалансувати економіку підприємств та їхній технічний розвиток; продовження роботи разом з Мінвуглепромом і керівниками вугільних підприємств з передачі об\'єктів соціальної сфери на баланс місцевих рад, використовуючи для цього державні кошти; підготовка пропозицій Міністерству вугільної промисловості України щодо проектування та будівництва шахти-новобудови «Новосвєтловська», для чого забезпечити в 2007 році фінансування техніко-економічного обґрунтування та проектно-дослідницьких робіт; ініціювання разом з Мінвуглепромом внесення змін до статей 43, 48 Гірничого закону України у частині джерел фінансування пільгових категорій вуглеотримувачів.
„Розуміючи всю складність майбутньої роботи, облдержадміністрація пропонує всіляку допомогу Міністерству вугільної промисловості України у вирішенні цих проблем, які постали перед шахтарськими колективами області”, – підкреслив голова облдержадміністрації Олександр Антіпов.