«Початок діалогу соціальних партнерів сприяє вирішенню колективного трудового спору на Свердловському машзаводі», - повідомила начальник відділення Національної служби посередництва і примирення в Луганській області Анна Мосіна, коментуючи хід вирішення цього спору між найманими працівниками та головою правління-директором ВАТ «Свердловський машинобудівний завод».
Вона нагадала, що виникнення проблем на підприємстві пов’язано з процесом його приватизації. Так, в січні 2004 року державний пакет акцій у розмірі 50% плюс одна акція статутного фонду підприємства було придбано ВАТ «Дружківський машинобудівний завод». В ході приватизації майбутнім власником були взяті певні зобов’язання щодо розвитку підприємства, забезпечення стабільності та прибуткової роботи. Але ці зобов’язання не виконувались, і ситуація на заводі поступово погіршувалась: зменшувалися обсяги виробництва, накопичувалася заборгованість із заробітної плати, скорочувалася чисельність працівників. Економічна нестабільність спровокувала соціальну напруженість у трудовому колективі ВАТ «Свердловський машинобудівний завод». Загострення обстановки призвело до проведення працівниками підприємства низки протестних заходів: 26 лютого 2007 року - акції протесту у вигляді пікетування будівлі міської прокуратури з вимогами розібратися в становищі товариства, 28 лютого 2007 року – стихійного мітингу на заводі.
Працівники ВАТ «Свердловський машинобудівний завод» неодноразово зверталися за допомогою до представників різних гілок влади. «Місцева та обласна влада не залишались осторонь», - зазначила Анна Мосіна. За її словами, на заводі була утворена робоча група з вивчення ситуації, але прийняття конструктивних рішень ускладнювалося тим, що діалог між найманими працівниками та керівництвом товариства був практично відсутній. Стан соціально-трудових відносин в трудовому колективі дедалі ускладнювався, тому найманими працівниками прийнято рішення про вступ у колективний трудовий спір. 15 березня 2007 року Національною службою посередництва і примирення був зареєстрований колективний трудовий спір між найманими працівниками та головою правління-директором ВАТ «Свердловський машинобудівний завод». З метою сприяння встановленню переговорного процесу, стабілізації відносин між сторонами конфлікту відділенням НСПП були своєчасно надіслані рекомендації до сторін соціально-трудових відносин про порядок проведення примирних процедур.
Але 26 березня поточного року органом, уповноваженим представляти інтереси найманих працівників підприємства, було повідомлено про ухилення керівника підприємства від проведення примирних процедур. Зважаючи на це, в рамках сприяння вирішенню цього спору відділенням НСПП в Луганській області була утворена комісія з вивчення стану додержання законодавства про колективні трудові спори (конфлікти) на ВАТ «Свердловський машинобудівний завод», яка наступного дня провела роботу безпосередньо на підприємстві. За результатами роботи Комісія у своєму акті зробила висновок, що головою правління-директором ВАТ «Свердловський машинобудівний завод» були допущені порушення частини 1 статті 13 Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)», але в ході перебування Комісії на підприємстві означене порушення керівником ВАТ було усунено.
В результаті, буквально через день, за координацією відділення НСПП в Луганській області 29 березня поточного року на підприємстві проведено засідання примирної комісії з розгляду колективного трудового конфлікту. Під час засідання члени примирного органу знайшли порозуміння по всіх шести спірних питаннях та зобов’язали голову правління-директора товариства виконати низку заходів щодо своєчасного задоволення вимог найманих працівників. Орган, уповноважений представляти інтереси найманих працівників вважає, що, якщо керівництво підприємства буде дотримуватися рішення примирної комісії, то це дозволить уникнути в подальшому застосування з боку трудового колективу акцій протесту.
|