Протягом I кварталу поточного року відділення Національної служби посередництва і примирення в Луганській області (НСПП) сприяло вирішенню 26 колективних трудових спорів з 79 вимогами на 14 підприємствах. Учасниками зазначених спорів стали 57,9 тис. осіб (9,8% від загальної кількості штатних працівників підприємств області без урахування зайнятих на малих підприємствах), що на 10,1 тис. осіб більше, ніж у відповідному періоді минулого року. За сприяння відділення НСПП в Луганській області протягом січня-березня 2007 року по підприємствах, де зареєстровані колективні трудові спори, було погашено 182,1 тис.грн. заборгованості із зарплати, що становить 11,3% від заявленої суми боргу на початок поточного року.
Також відділення здійснювало комплекс заходів з метою попередження виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) у 17 конфліктних ситуаціях з 31 розбіжністю. Сприяння врегулюванню розбіжностей між сторонами соціально-трудових відносин здійснювалось на 17 підприємствах області, чисельність працівників яких склала 29,5 тис. осіб, що на 13,2 тис. осіб більше, ніж в аналогічному періоді 2006 року. Протягом І кварталу поточного року в результаті запобігання виникненню колективних трудових спорів погашено заборгованості із зарплати в сумі 2930,8тис. грн., що становить 73,3% від заявленої суми боргу на початок 2007 року.
Ускладнення соціально-трудових відносин протягом I кварталу поточного року здебільшого виникали в колективах підприємств з добування кам’яного вугілля, з виробництва машин та устаткування, міського електротранспорту та хімічного виробництва. Погіршення трудових відносин між найманими працівниками та роботодавцями відбувалось через невиконання власниками інвестиційних зобов’язань, зміну власника, несвоєчасну виплату поточної зарплати та накопичення боргів з неї, невідповідність встановлення тарифних ставок на рівні, визначеному Генеральною та галузевими угодами, неукладання колдоговорів та невиконання їх положень. Дія конфліктогенних чинників призвела до виникнення в I кварталі 2007 року 2 нових колективних трудових спорів і 2 конфліктних ситуацій та збільшенню кількості акцій протесту.
Напруженість соціально-трудових відносин на окремих підприємствах області призвела до підйому протестної активності найманих працівників. В І кварталі 2007 року було зафіксовано 7 акцій протесту, що перевищує цифру відповідного періоду минулого року більше ніж вдвічі. Слід відзначити, що працівниками двох підприємств: ВАТ «Свердловський машинобудівний завод» та комунального підприємства «Стахановське трамвайно-тролейбусне управління» акції протесту застосовувались двічі. В результаті їх проведення наймані працівники отримали деякі суми зарплати, але при накопиченні нових боргів акції можуть поновитися. Наймані працівники з метою негайного вирішення проблемних питань вибирають крайні засоби захисту своїх прав. Водночас простежується тенденція, коли при проведенні акцій протесту, які мають певні ознаки страйку, учасники відмовляються називати їх страйком. Прикладом є ТОВ «Виробниче підприємство «Карат», шахти «ім. «Ізвестій», «Княгинівська» державного підприємства «Донбасантрацит», КП «Стахановське трамвайно-тролейбусне управління». Володіння змістом статей 28, 30 Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)» щодо наслідків участі працівників у страйку та відповідальність за участь в ньому, якщо він визнаний судом незаконним, стримує найманих працівників офіційно оголошувати страйк, тому вони вуалюють його під акцію протесту.
Разом із тим, вирішення колективних трудових спорів, врегулювання розбіжностей між найманими працівниками і роботодавцями є одним із показників зниження соціальної напруги в суспільстві, забезпечення соціальної справедливості. З початку поточного року спостерігається позитивна тенденція у цьому напрямку. Якщо протягом 2006 року з реєстрації та контролю знято 6 спорів і 7 конфліктних ситуацій, то в 2007 році тільки в I кварталі вже знято з реєстрації 6 колективних трудових спорів та врегульовано 4 конфліктні ситуації.
|