27 серпня 2007, 10:13

Щодо порядку перетинання державного кордону

В період літнього туристичного сезону збільшилась кількість осіб, які прямують через державний кордон України. Відділ взаємодії з правоохоронними органами облдержадміністрації нагадує існуючі правила перетинання державного кордону, щоб допомогти громадянам України правильно підготуватися до подорожі в інші країни.
За інформацією правоохоронців, перетинання громадянином України державного кордону здійснюється лише в пунктах пропуску через держкордон за документами на право виїзду з України і в’їзду в Україну. Перетинання кордону України поза пунктами пропуску незаконне і тягне за собою адміністративну чи кримінальну відповідальність.
Документами, що дають право на виїзд з України і в’їзд в Україну та посвідчують особу громадянина України й підтверджують громадянство є: паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон (далі – закордонний паспорт), проїзний документ дитини, дипломатичний паспорт, службовий паспорт, посвідчення особи моряка, посвідчення на повернення в Україну.
Відповідно до вимог „Положення про паспорт громадянина України” при досягненні громадянином 25- і 45-річного віку до паспорту вклеюються фотокартки, що відповідають його вікові. При невиконанні даних вимог паспорт вважається не дійсним.
Сімейним Кодексом України визначено, що правовий статус дитини має особа до досягнення нею повноліття. Малолітньою вважається дитина до досягнення нею 14 років, неповнолітньою – від 14 до 18 років.
Поїздки дітей віком до 18 років здійснюється за вищезазначеними дійсними документами, або на підставі паспортних документів батьків та інших законних представників, які їх супроводжують, із внесенням у ці документи згідно з встановленим порядком відомостей про дітей.
На дітей віком від 5 до 18 років, які виїжджають разом із законними представниками і відомості про яких вписуються у їх паспорти, подаються фотокартки, що вклеюються у ці паспорти і скріплюються печаткою. Для оформлення паспорта (проїзного документу) фотокартки подаються незалежно від віку дитини.
Кожного разу під час виїзду за кордон дітей-громадян України віком до 16 років, наряду з іншими паспортними документами супроводжуюча особа надає для перевірки прикордонному наряду нотаріально завірену згоду обох батьків (законних представників – опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів).
У разі проживання одного з батьків за кордоном засвідчення згоди може здійснюватися консульською установою МЗС України чи проставлянням апостиля на документі відповідного зразку або на окремому аркуші, що скріпляється з документом.
Нотаріально завірена згода іншого з батьків, який не супроводжує дитину не надається у разі наявності оригіналів або нотаріально завірених копій: свідоцтва про смерть, рішення суду про позбавлення батьківських прав, рішення суду про визнання особи безвісті зниклою, рішення суду про визнання особи недієздатною, довідки відділу запису актів цивільного стану про те, що відомості про батька записані за заявою матері відповідно до частини першої ст. 135 Сімейного Кодексу України (під час виїзду за кордон дитини у супроводі одинокої матері). Виїзд з України дитини-громадянина України віком до 16 років у супроводі одного з батьків може бути дозволено за усної згоди іншого, якщо останній перебуває у пункті пропуску, але не прямує через державний кордон і має при собі документи, що підтверджують його батьківство (паспорт, документи, які підтверджують батьківство, право опіки та піклування).
Усиновлені іноземцями діти-громадяни України виїжджають за кордон до місця постійного проживання разом з усиновителями за паспортами громадянина України для виїзду за кордон. Однім із підтверджень законності виїзду дитини за кордон є рішення суду про усиновлення.
   Стосовно республіки Польща для громадян України:
   Згідно із ст. 4 Угоди від 30.07.2003 громадяни України, які користуються дійсними проїзними документами і мають візи, видані компетентними органами однієї з держав-сторін Виконавчої конвенції від 19 червня 1990 року до Договору між Урядами держав Економічного Союзу Бенілюкс, Федеративної Республіки Німеччини та Французької Республіки про поступове усунення контролю на спільних кордонах від 14. червня 1985 року, або візи, видані компетентними органами Чеської Республіки, або які мають дозвіл на тимчасове перебування чи постійне проживання у цих державах, можуть прямувати через територію Республіки Польща до держави прямування та назад на територію України на підставі дійсних проїзних документів без транзитних віз Республіки Польща.
   У таких випадках строк перебування на території Республіки Польща не може перевищувати 5 днів, рахуючи від дня в’їзду.
   Положення пункту 1 статті 4 поширюється також на громадян України, які прямують літаком в Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії, Ірландію на підставі віз, виданих компетентними органами цих держав.
Громадяни України, які мають дозвіл на постійне проживання на території однієї з держав, згаданих у пункті 1 цієї статті, можуть без віз, за наявності дійсних проїзних документів і дозволу на проживання, в’їжджати, виїжджати та перебувати на території Республіки Польща до 90 днів від дня перетину кордону.
Громадяни України, які мають дозвіл на проживання протягом визначеного часу або дозвіл на поселення на території Республіки Польща, можуть в’їжджати, перебувати на території Республіки Польща та виїжджати на підставі проїзних документів та видів на проживання, виданих компетентними органами Республіки Польща, у період строку їх дії, без віз.
З 1 серпня 2006 року відмінена обов’язковість наявності транзитних віз для іноземних громадян, які мають гостьові візи або дозволи на перебування, видані Австрією, Бельгією, Грецією, Естонією, Ісландією, Іспанією, Італією, Кіпром, Латвією, Литвою, Люксембургом, Мальтою, Нідерландами, Норвегією, Португалією, Словенією, Словаччиною, Угорщиною, Фінляндією, Францією, ФРН, Чехією, Швецією, та у випадку наявності дозволу на перебування, виданого Швейцарією та Ліхтенштейном. Крім того, це правило поширюється на громадян України, які прямують літаком до Великої Британії та Ірландії транзитом через територію Польщі. Термін прямування транзитом через територію Польщі не може перевищувати 5 днів, при цьому дійсність гостьової візи або дозволу на перебування у вказаних державах має перевищувати цей термін.