Шляхи підвищення ефективності застосування процедур санації підприємств області та питання щодо розробки Програми економічного та соціального розвитку Луганської області на 2008 рік розглянуто на засіданні колегії Головного управління економіки облдержадміністрації. У роботі колегії взяли участь заступник голови Луганської облдержадміністрації Володимир Кривуля, заступники міських голів та голів райдержадміністрацій з економічних питань, начальники управлінь економіки міськвиконкомів та райдержадміністрацій, керівники галузевих управлінь облдержадміністрації, територіальних підрозділів міністерств та інших центральних органів виконавчої влади.
За словами Володимира Кривулі, в проекті програми на наступний рік потрібно визначити реальні шляхи вирішення системних проблем, закласти реальні прогнозні показники розвитку області, які б дозволили вирішити головне завдання – підвищення життєвого рівня населення Луганщини. Заступник губернатора зробив акцент на велику значимість залучення інвестицій в економіку області. Володимир Кривуля зазначив, що державою виділяються бюджетні кошти на реалізацію місцевих інвестиційних проектів (сфери будівництва та житлово-комунального господарства), що створює необхідність розробки інвестиційних проектів та їх швидкого погодження з центральними органами державної влади. Процедура затвердження, погодження занадто затягнута і не дає можливості використання коштів, які виділяються наприкінці року.
Щодо реалізації Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» доповідачі визначили його одним з самих проблемних питань для Луганської області, її територій. Станом на 1 вересня 2007 року у віданні господарського суду знаходяться справи по 451 підприємству, у тому числі з часткою держвласності понад 25% – 73. В більш, ніж у половині випадків ініціаторами провадження справ про банкрутство виступають органи податкової адміністрації та Пенсійного фонду. Найбільша кількість підприємств, що проходять процедури банкрутства, знаходиться в містах: Луганську, Сєвєродонецьку, Стаханові, Лисичанську, Краснодоні, Свердловську, Красному Лучу. Ця група підприємств є сферою особливої уваги обласної держадміністрації. На неї доводиться 46% обласного боргу із виплати заробітної плати, 41,8% недоїмки до бюджету, 30,3 % - до Пенсійного фонду.
На сьогодні основна робота щодо підприємств, по яких проваджуються процедури банкрутства, націлена на створення умов для виходу з кризи, вирішенні соціальних конфліктів, пов'язаних з погашенням заборгованості по зарплаті. Основним завданням облдержадміністрації в питанні підвищення ефективності процедур банкрутства є активізація діяльності територій за місцезнаходженням боржника. Є практика роботи по відновленню платоспроможності підприємств, що проходять процедури банкрутства. Головним управлінням економіки системно координуються дії всіх учасників цієї процедури, регулярно проводяться наради з найактуальніших питань, що стосуються відновлення платоспроможності даної групи підприємств.
Проблемними питаннями для цієї групи підприємств залишаються: своєчасність виплати та погашення заборгованості із зарплати та іншим обов’язковим платежам, затягування процедури затвердження плану санації, реалізація готової продукції та неліквідних товарно-матеріальних цінностей за цінами, що суттєво нижче собівартості. Ці та інші проблемні питання територій щодо провадження процедур банкрутства та шляхи безпосереднього впливу на процес з боку органів місцевого самоврядування та виконкомів було розглянуто на колегії Головного управління економіки.
Для вироблення спільних дій по підвищенню ефективності провадження процедур банкрутства, пошуку потенційних інвесторів, визначенню термінів та джерел погашення боргів із зарплати і кредиторських вимог Головним управлінням економіки розроблено проект Перспективного плану заслуховування самих проблемних підприємств області на 2007-2008 рр., який запропоновано для розгляду територіям. За підсумками розгляду ухвалено рішення стосовно організації роботи територій по розгляду стану справ по підприємствах-банкрутах.
|