14 листопада 2007, 12:13

14 листопада – Всесвітній день діабету.

Як повідомила прес-служба Міністерства охорони здоров’я України, цього року вперше Всесвітній день діабету відзначається під егідою ООН. Цукровий діабет визнано у світі неінфекційною епідемією, що підриває здоров’я людей та є складною проблемою для бюджетів країн. Заходи по боротьбі з діабетом у 2007-2008 роках проходитимуть під гаслом «Діабет у дітей та підлітків».
В Україні за останні 13 років показник захворюваності на цукровий діабет збільшився майже вдвічі (з 115,6 - у 1993 р. до 228,1 на 100 тис. населення - у 2006р.). Збільшується кількість дітей, хворих на цукровий діабет, особливо віком до 5 років, які потребують лікування препаратами інсуліну.
За даними Луганського обласного Центру здоров'я, за перше півріччя 2007 року в області було зареєстровано 116 тис. 50 випадків всіх ендокринних захворювань, цукрового діабету – 65 тис. 983 випадки, що складає 57%. Вперше виявлено діабет у 3471 людини. Інсулінозалежних хворих налічується 7644 людини.
З метою доступності та якості медичної допомоги, продовження та поліпшення якості життя хворих на цукровий діабет з 1999 року в Україні діє Комплексна програма «Цукровий діабет», одним з найважливіших пунктів якої є безкоштовне забезпечення хворих на цукровий діабет препаратами інсуліну та цукрознижувальними пероральними препаратами. У 2007 році на виконання заходів програми було виділено 174,6 млн. грн. шляхом трансфертів місцевим бюджетам. Таким чином, у 2007 році закупівля лікарських засобів та медичних виробів для лікування хворих на цукровий діабет здійснювалося на рівні міст та районів. Однак внаслідок незапланованих видатків (у зв’язку із зростанням цін на препарати, вартістю тендерної документації, банківських гарантій, та ін.витрат) виникали перебої у забезпеченні хворих препаратами інсуліну. Тому, при формуванні проекту Державного бюджету на 2008 рік цільові кошти передбачено включити до видатків обласних бюджетів.
В останні роки на фармацевтичному ринку України є великий вибір препаратів інсуліну, що мають приблизно однакові характеристики і якість. Україна - одна з чотирьох держав, які мають власне виробництво інсулінів. Як зазначали фахівці, вітчизняні інсуліни не поступаються у якості препаратам провідних світових виробників інсулінів – відсоток ускладнень не перевищує світові норми і пов’язаний з індивідуальними реакціями організму.
Цього року з метою раннього виявлення діабету у районах та містах рамках профілактичних оглядів Всеукраїнської акції «Від первинної ланки до здорової нації» проводяться вимірювання глікозильованого гемоглобіну.
Відповідно до наказу МОЗ удосконалюється ендокринологічна допомога населенню, зокрема механізми забезпечення діабетичних хворих лікарськими засобами та медичними виробами, раціонального використання бюджетних коштів щодо виконання заходів програми, оновлюється реєстр хворих на цукровий діабет та інші.
Розроблено стандарти надання медичної допомоги хворим з ендокринологічною патологією, які на сьогодні проходять процедуру затвердження.
На сьогодні Міністерством спільно з профільними інститутами розроблено проект Концепції Державної програми «Цукровий діабет та нецукровий діабет» на 2008-2012 роки» та проект Державної програми «Цукровий діабет та нецукровий діабет» на 2008-2012 роки». Її загальне фінансування планується близько 3,5 млрд.грн.
На сьогодні в світі нараховується понад 177 млн. хворих на цукровий діабет. В Україні офіційно зареєстровано понад 1 млн. хворих на цукровий діабет, або 2% від населення (в Європі цей показник становить 4-6%).