В музеях Луганської області розгорнута активна робота з дослідження Голодомору 1932-1933 років та просвітницька робота. З початку 2007 року в області проведено 335 виставок фотоматеріалів та творів мистецтва й літератури, створені 62 музейні експозиції, які відображають події, пов’язані з Голодомором в Україні. Просвітницькі заходи загалом відвідали 64 тис. 608 мешканців області, серед яких більше половини – представники шкільної та студентської молоді.
Так, Луганським обласним коледжем культури і мистецтв художнього відділення та культури протягом 2007 року для студентів організовані екскурсії до Луганського обласного краєзнавчого музею за темою: „Голодомор 1932- 1933 років на Луганщині”, проведений усний журнал „Чорний рік”.
Співробітниками Луганського обласного краєзнавчого музею у ІІІ кварталі п. р. для учнів старших класів шкіл Луганська та селища Миколаївка Станично-Луганського району Луганської області проведено 26 заходів відповідної тематики: тематичні години „Будемо пам’ятати”, виїзні екскурсії „Голодомор 1932-1933 років на Луганщині” до дитячих оздоровчих таборів, лекції-екскурсії „Забуттю не підлягає” з демонстрацією відеофільму . У цих заходах взяли участь 679 дітей.
Створені розділи експозицій по темі „Голодомор 1932-1933 рр. на Луганщині” в Луганському обласному краєзнавчому музеї та його філіях: Алчевську історичному музеї, Свердловському краєзнавчому музеї, Ровеньківському, Первомайському, Новопсковському історичних музеях та у Старобільському і Станично-Луганському краєзнавчих музеях.
У Луганському обласному краєзнавчому музеї та його філіях були створені виставки: „Забуттю не підлягає”, „Пам’яті жертв Голодомору”, „Поки горить свіча”, „Голодомор 1932-1933 рр. в Україні”. Загалом виставки відвідали 12 тисяч 398 чоловік.
Старшим науковим співробітником Луганського обласного краєзнавчого музею Світланою Казаковою здано до друку статтю про Голодомор 1932-1933 років на Луганщині, що увійшла до збірки „Краєзнавчі записки”.
Протягом 2006-2007 років наукові співробітники обласного краєзнавчого музею досліджували документи в Державному архіві Луганської області за темою: „Голодомор 1932-1933 років на Луганщині. Причини та наслідки”. Були виявлені документи, які свідчать про репресивні акції влади під час проведення хлібозаготівельних заходів: штрафи, блокади сіл, занесення на „чорні дошки”, покарання „за колоски”, прямі репресії щодо сільського керівництва у Старобільському, Мостовському (нині Сватівському), Ново-Астраханському (нині Новоайдарському), Білокуракинському районах. Були виявлені також документи з цієї теми у Державному архіві Донецької області. Кількість наявних документів з цієї тематики складає 63 ксерокопії.
Також робітниками музею проводилися опитування свідків Голодомору в 79 населених пунктах Старобільського, Білокуракинського, Біловодського, Новопсковського, Марківського, Станично-Луганського, Новоайдарського, Краснодонського районів, містах Ровеньки, Алчевськ та Свердловськ.
|