25 грудня 2007, 10:15

Губернатор доручив вжити дієвих заходів щодо припинення несанкціонованого видобутку корисних копалин на території Луганщини.

Питання дотримання законодавства про надра і здійснення держконтролю за використанням і охороною надр в Луганській області розглянуті на апаратній нараді у голови облдержадміністрації Олександра Антіпова. 
Проблемами вивчення, використання і охорони надр в області займаються територіальне управління Держгірпромнагляду, Донецька терінспекція державного геологічного контролю за веденням робіт з геологічного вивчення надр, Держекоінспекція, управління з контролю за використанням і охороною земель, УМВС України в Луганській області, райдержадміністрації і органи місцевого самоврядування.
За словами начальника Державної екологічної інспекції в Луганській області Анатолія Гацка, фахівцями його служби було проведено 318 перевірок у сфері держконтролю за охороною і раціональним використанням надр. По фактах виявлених порушень законодавства складено 270 протоколів, на 270 осіб накладено штрафів на суму 28,4 тис. грн, пред'явлено 29 претензій на відшкодування збитку в сумі 57,3 тис. грн., 10 разів припинялася виробнича діяльність об'єктів, де грубо і систематично порушувалися вимоги природоохоронного законодавства. Анатолій Гацко відзначив, що велика частина порушень фіксується на підприємствах недержавної форми власності.
«Тривогу викликає розвинений несанкціонований видобуток піску, каменя, вугілля. Державі нанесено велику фінансову шкоду, а природі – часто, непоправну, - відзначив Анатолій Гацко. – Так, розроблювачі піску під Новокієвкою вже завдали збитку на 135 тис. грн., знищили 27,5 тис. кв. м родючого шару і роботи продовжуються. Матеріали для реагування були передані в обласну прокуратуру».
Держекоінспекцією в Луганській області спільно з управлінням СБУ і теруправлінням Держгірпромнагляду при проведенні спільних перевірок дотримання природоохоронного законодавства на території Перевальського, Антрацитівського, Лутугинського, Краснодонського районів і міста Красний Луч були виявлені факти несанкціонованого видобутку корисних копалин. В ході цих перевірок виявлено 38 незаконних розробок надр і видобутку корисних копалин, з них добичі піску – 7 об'єктів, кам'яного вугілля – 14, каменя пісковику – 17. Винні особи притягнені до адміністративної відповідальності.
У правоохоронні органи по аналогічних фактах Держекоінспекцією направлено 12 матеріалів. За словами Анатолія Гацка, за останній місяць були порушені кримінальні справи по фактах грубого незаконного втручання в екосистему природного заповідного фонду: ботанічному пам'ятнику природи «Балка Плоска» в результаті незаконної добичі піску завданий збиток в сумі 1 млн. 973 тис. грн., заповіднику «Іллірійський» через розробку вугілля на його території завданий збиток більше 16 млн. грн.
Губернатор відзначив, що ситуація з використанням надр давно вимагає наведення ладу. Він підкреслив, що сьогодні треба дати відповідну оцінку тим посадовим особам, хто не займається своїми прямими службовими обов'язками. Олександр Антіпов доручив головам райдержадміністрацій спільно з територіальними органами, які здійснюють державний контроль у галузі вивчення, видобутку та охорони надр, правоохоронними органами негайно вжити дієвих заходів для припинення несанкціонованого видобутку корисних копалин.