04 лютого 2008, 15:55

Особливості кампанії декларування доходів громадян, отриманих у 2007 році, розглянули на брифінгу в облдержадміністрації.

Лідія Тюпа
4 лютого в Луганській облдержадміністрації відбувся брифінг за темою «Особливості кампанії декларування доходів громадян, отриманих в 2007 році». Як зазначила начальник відділу адміністрування податку з доходів фізичних осіб управління оподаткування фізичних осіб ДПА в Луганській області Лідія Тюпа, практика декларування доходів застосовується майже в усьому світі. «В Україні порядок подання громадянами декларацій про сукупний річний доход введено в 1993 році. З того часу кампанія декларування увійшла в життя українців, як нормальне цивілізоване явище», – підкреслила Лідія Тюпа.
За словами податківця, минулого року жителі Луганщини до податкових органів подали 22 тисячі 264 декларації. По деклараціях 11755 громадян, які задекларували доходи, отримані не від податкових агентів, сплачено до бюджету 10 мільйонів гривень податку з доходів фізичних осіб. Це в чотири рази більше, ніж у 2006 році. За результатами проведених перерахунків понад 10-ти тисячам громадянам, які скористалися правом на податковий кредит, з бюджету повернуто 2,3 мільйони гривень.
Під час брифінгу Лідія Анатоліївна більш детально зупинилася на питанні, хто в обов’язковому порядку має право подавати річну податкову декларацію. За її словами, відповідно до норм діючого законодавства, повинні задекларувати свої доходи ті громадяни, які протягом 2007 року отримували доходи за кордоном, від продажу цінних паперів, корпоративних прав, від надання в оренду фізичним особам рухомого або нерухомого майна. Також необхідно декларувати доходи, отримані у вигляді виграшів в ігорних закладах, отриманої спадщини або дарування, благодійної допомоги тощо.
Начальник відділу адміністрування податку з доходів фізичних осіб також звернула увагу присутніх на право громадян на податковий кредит. Наприклад, якщо людина протягом року сплачувала відсотки по іпотечному кредиту, або кредиту за навчання в середніх професійних й вищих навчальних закладах, вона має право на повернення частини суми сплачених відсотків. «Для прискорення процесу отримання податкового кредиту до декларації необхідно додати копії документів, що підтверджують витрати, які включаються в податковий кредит, – сказала Лідія Тюпа. – Це можуть бути довідки від роботодавця про суми нарахованого загального оподаткованого доходу у вигляді заробітної плати, суми нарахованого (утриманого) і перерахованого до бюджету податку з цього доходу, заява про суму податку, що підлягає поверненню за результатами нарахування податкового кредиту в рахунок погашення податкових зобов'язань, а також ряд інших документів. Все це дозволить прискорити обробку й повернення платникам коштів».
На брифінгу говорили і про порядок заповнення податкової декларації, і про строки подання декларацій до інспекції. Як зазначила податківець, кампанію декларування розпочато 2 січня поточного року. До 1 квітня 2008 року (31 березня закінчується строк подання річної податкової декларації) громадянин має право подати декларацію про доходи до податкової інспекції за місцем проживання. Декларацію також можна надіслати до податкового органу поштою з повідомленням про вручення не пізніше ніж за 10 днів до закінчення граничного строку. Крім того, громадянин має можливість до 1 березня звернутися з письмовим запитом до податкової інспекції з проханням допомогти заповнити річну податкову декларацію, а податковий орган зобов'язаний надати безкоштовні послуги по такому запиту. До речі, громадяни можуть отримати кваліфіковану консультацію щодо заповнення декларації за телефонами ДПА в Луганській області – 007, (0642) 50-76-13.
Наприкінці брифінгу начальник відділу адміністрування податку з доходів фізичних осіб Лідія Тюпа відповіла на запитання журналістів і додала, що бланки декларації можна одержати безпосередньо в податкових інспекціях. Громадянам бажано мати при собі паспорт і копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера.