Як повідомила заступник начальника управління з питань внутрішньої політики облдержадміністрації Марія Борзенко, станом на 1 лютого 2008 року у 55 населених пунктах Луганської області встановлено 70 пам’ятних знаків жертвам Голодомору. Зокрема, до Дня пам’яті жертв голодоморів 23-26 листопада 2007 року в населених пунктах області відкрито 12 таких пам'яток.
Проте, за словами Марії Борзенко, не в усіх містах та районних центрах встановлені пам’ятні знаки жертвам Голодомору 1932-1933 років. Так, у мм. Алчевську, Антрациті, Брянці, Кіровську, Краснодоні, Первомайську, Ровеньках, Рубіжному, Свердловську, Стаханові, а також районах: Антрацитівському, Краснодонському, Слов’яносербському та Попаснянському не встановлено жодного пам'ятного знаку. У Міловському районі з 29 населених пунктів, де виявлені факти Голодомору, пам’ятний знак встановлений тільки в одному (с. Стрільцівка). У Лутугинському районі встановлений тільки один пам’ятний знак у м. Лутугине.
Важливим напрямком роботи Марія Борзенко також назвала виявлення та взяття на облік місць масового поховання та окремих могил жертв Голодомору. Загальна кількість відомих та нововиявлених місць масових поховань на початок поточного року сягає 147, з них впорядковано – 105.
Марія Олександрівна також повідомила, що облдержадміністрацією влітку 2007 року було організовано дослідницькі експедиції під керівництвом голови Луганської обласної філії Асоціації дослідників голодоморів в Україні Ірини Магрицької. В ході них було обстежено 5 районів області - Кремінський, Сватівський, Новопсковський, Білокуракинський та Новоайдарський, які найбільше постраждали від Голодомору. Загалом відвідано 44 села, взято інтерв’ю у 110 мешканців, які були свідками трагедії. Такі експедиції за сприяння обласної держадміністрації під керівництвом Ірини Магрицької організовані також у січні 2008 року.
Крім цього, на виконання Указу Президента України „Про заходи у зв’язку з 75-ми роковинами Голодомору 1932-1933 років в Україні”, за період з 1 січня 2007 року в Луганській області проведено 18 293 культурних, наукових та просвітницьких заходів, присвячених подіям Голодомору. Організовано 704 виставки архівних документів, фотоматеріалів та творів мистецтва й літератури, які відображають трагічні події 1932-1933 років. Просвітницькими заходами відповідної тематики у 2007 році охоплено більше 300 тисяч мешканців області. Марія Борзенко відзначила високий рівень організації цієї роботи в містах Ровеньки, Сєверодонецьк, Первомайськ та Біловодському, Старобільському, Троїцькому районах.
Також на Луганщині ведеться робота щодо поповнення фондів центральних та регіональних музеїв, зокрема краєзнавчих, матеріалами, що стосуються Голодомору в Україні. Так, у Луганському обласному краєзнавчому музеї та його філіях створено виставки: „Забуттю не підлягає”, „Пам’яті жертв Голодомору”, „Поки горить свіча”, „Голодомор 1932-1933 рр. в Україні”. Загалом у 2007 році зазначені виставки відвідали близько 12,5 тисяч чоловік.
У навчальних закладах області проводяться уроки пам'яті, виховні години, години спілкування, класні години, бесіди, "круглі столи" та конференції, присвячені трагічним подіям 1932-1933 років.
|