«Соціально-економічний добробут будь-якої держави зумовлюється ефективністю освіти в ній», - заявив заступник голови Луганської облдержадміністрації Володимир Заблоцький сьогодні на засіданні колегії управління освіти та науки облдержадміністрації.
Він зазначив, що питання модернізації системи освіти області залишається на сьогодні надзвичайно актуальним. Тому що змінилися економічні умови розвитку держави та Луганської області, а отже – й системи освіти; підвищилися вимоги держави та громадян як замовників освітніх послуг до якості освіти в цілому та до результативності навчально-виховного процесу конкретних навчальних закладів; децентралізація управлінських функцій у державних масштабах, а саме делегування широких повноважень органам місцевого самоврядування, по-новому визначає акценти в процесі взаємодії управлінь та відділів освіти з навчальними закладами всіх ланок освіти.
Ці чинники впливають на зміст програм соціально-економічного розвитку, які розроблені в містах та районах області, і складовими яких є програми розвитку освіти. Програми мають забезпечувати виділення педагогам житла, сприяти закріпленню молодих спеціалістів у загальноосвітніх навчальних закладах, а також передбачати фінансування всіх делегованих повноважень стосовно організації харчування дітей, обладнання навчальних кабінетів та спортивних залів, підвозу, тобто створення комфортних умов навчання і виховання.
«Сьогодні органами місцевого самоврядування недостатньо створено умови для розвитку позашкільної освіти: відсутні спортивні зали та майданчики для дітей, занедбана база для естетичного виховання, скорочено відповідні ставки педагогічних працівників, - констатував Володимир Заблоцький. - В подальшому це вкрай негативно вплине на якість освіти в загальноосвітніх закладах».
Окремо він торкнувся проблеми якості освіти в навчальних закладах села та шахтарського містечка. «Діти в малокомплектних, малочисельних школах стали заручниками соціально-економічного стану населеного пункту, одержують освіту низької якості», - зазначив заступник губернатора. До того ж, збільшуються кошти на утримання будівлі школи, яка була колись розрахована на значно більшу кількість дітей. Є випадки, коли в шкільному приміщенні, розрахованому на 120-180 дітей, навчається 30-60 дітей. Неефективні комунальні виплати лягають тягарем на місцеві бюджети. «Органам місцевого самоврядування потрібно нарешті визнати, що неможна здійснювати підтримку села збереженням такої школи, - підкреслив Володимир Заблоцький. - Необхідно застосовувати комплексні соціально-економічні програми і тоді перейдемо від гасла “Закриють школу – не буде села” до більш конструктивного “Заможне село – сучасна сільська школа – якісна освіта для сільських дітей”. Він повідомив, що зараз експериментально апробується діяльність шкільних освітніх округів, і сам в них заступник губернатора бачить майбутню перспективу розвитку освіти на селі.
Також до категорії гострих Володимир Заблоцький відніс проблему дошкілля. У 2007 році охоплення дітей дошкільною освітою в Луганській області сягнуло 52%. Отже, він вважає за потрібне провести моніторинг потреб населення і приводити у відповідність до них мережу дошкільних закладів освіти.
В умовах інноваційних змін змісту освіти єдиним і незамінним оперативним джерелом інформації є методична періодика. Але лише 23% навчальних закладів Луганської області забезпечені фаховими журналами. Тому Володимир Заблоцький доручив управлінню освіти і науки терміново вивчити питання передплати педагогічних видань у містах і районах, а заступникам голів райдержадміністрацій та міських голів - проаналізувати фінансування передплати з метою необхідної корекції на друге півріччя.
Спеціальної уваги органів місцевого самоврядування потребує також і ситуація, що склалася в професійно-технічних закладах освіти та вузах І-ІІ рівнів акредитації. «Саме місцева влада має прогнозувати підготовку робітничих кадрів у цих навчальних закладах, щоб не порушувався баланс реального ринку праці на території, де вони розташовані», - вважає заступник голови облдержадміністрації.
Також він торкнувся питання організації харчування дітей, підтримки обдарованих учнів, дітей з неблагополучних сімей і дітей-сиріт та надав окремі доручення.
«Сподіваюсь, що в 2008 році спільними зусиллями нам вдасться досягти значних позитивних зрушень у вирішенні проблем галузі освіти Луганщини», - зазначив Володимир Заблоцький.
|