21 лютого 2008, 14:00

Поліпшення якості і доступності медицини для жителів області є пріоритетним завданням розвитку системи охорони здоров’я на Луганщині.

Основні напрямки та завдання подальшого розвитку медицини в Луганській області визначили учасники засідання колегії Головного управління охорони здоров’я Луганської облдержадміністрації. В роботі колегії взяли участь голова Луганської облдержадміністрації Олександр Антіпов, Міністр охорони здоров’я України Василь Кзязевич, заступники міських голів і голів райдержадміністрацій, що курирують соціальні питання, начальники управлінь (відділів) охорони здоров'я, головні лікарі обласних лікувально-профілактичних установ, головні лікарі міст і районів області. Учасники засідання розглянули підсумки роботи органів та установ охорони здоров’я Луганщини в 2007 році та визначили завдання щодо покращення медичного обслуговування у 2008 році.
Пріоритетними завданнями на 2008 рік визначено виконання державних та регіональних програм з охорони здоров’я населення, поліпшення доступності та якості медичної допомоги жителям міст і районів, забезпечення пріоритетного фінансування служби охорони материнства і дитинства, швидкої та невідкладної допомоги, амбулаторно-поліклінічних установ. Планується також оптимізувати ліжковий фонд водночас із  розвитком мережі стаціонарозамінних форм медичного обслуговування. Ставиться задача створення високотехнологічних спеціалізованих регіональних центрів, розширення мережі амбулаторій і підрозділів, що надають медичну допомогу на засадах загальної практики - сімейної медицини, з відкриттям на їх базі пунктів швидкої і невідкладної медичної допомоги. Також серед першочергових завдань − посилення роботи щодо медико-соціальної підтримки осіб з обмеженими фізичними можливостями, нарощування обсягів позабюджетних надходжень, в тому числі за рахунок творчої співпраці з провідними клінічними центрами та науково-дослідними інститутами та впровадження програми ресурсозберігаючих технологій в діяльність медичних закладів.
За словами начальника Головного управління охорони здоров’я облдержадміністрації Анатолія Висоцького, в області виконується 15 державних та регіональних цільових програм, на реалізацію яких з місцевих бюджетів було виділено майже 28 млн. грн.В 2007 році при підтримці обласної державної адміністрації, обласної ради та депутатського корпусу затверджено 7 регіональних програм, які вже в 2007 році мають позитивний результат. Серед них «Програма розвитку первинної медико-санітарної допомоги на засадах загальної практики-сімейної медицини в Луганській області на 2007-2011 роки»; стратегія «Розвитку села Луганської області на 2007-2015 роки»; регіональна програма «Здоров'я дитини на 2007-2011 роки»; обласна програма «Репродуктивне здоров'я населення на період до 2015 року»; «Програма протидії захворюванню на туберкульоз на 2007-2011 роки»; «Програма соціального захисту громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи на 2007-2010 роки»; «Комплексна обласна програма соціального захисту й реабілітації осіб з обмеженими фізичними можливостями на 2007-2011 роки».        
За словами Анатолія Висоцького, незважаючи на фінансові та матеріальні труднощі, вдалося не тільки зберегти мережу медичних закладів, але і відкрити 42 нових лікарських амбулаторії. На території області працює  864 установи різного рівня: 153 лікарні, 295 амбулаторно-поліклінічних закладів, 8 станцій переливання крові, 45 станцій та відділень швидкої медичної допомоги, 402 ФАПи, 10 санаторіїв та 2 будинки дитини.
фінансування регіональної медичної галузі за останні два роки збільшилося на 30%. У 2007 році на утримання закладів охорони здоров’я було передбачено 937,4 млн. грн. (2006р. – 711,6 млн. грн.). Фактично витрачено - 917,5 млн. грн. (2006р. – 685,4 млн. грн.).Актуальним залишається питання залучення позабюджетних ресурсів, що є важливим чинником забезпечення стабільної роботи медичних установ. У 2007 році залучено позабюджетних коштів на суму 59,8 млн. грн., що склало 30 грн. на 1 мешканця (2005 рік - 38,7 млн. грн., 2006 рік - 59,2 млн. грн.). За словами Анатолія Висоцького, одним з шляхів поліпшення матеріальної бази є залучення фінансової і технічної гуманітарної допомоги, обсяг якої у 2007 році перевищив 3 млн. доларів США. Це гуманітарна допомога з боку Японії, що дозволила оснастити сучасним обладнанням обласної дитячої клінічної лікарні. По лінії американського благодійного фонду отримано допомогу з оснащення сільських лікарських закладів та деяких – у шахтарських містечках. „Однак цього вкрай недостатньо і тому даний напрямок треба всебічно розвивати в подальшому”, − вважає Анатолій Висоцький. Серед наявних резервів, які можна ефективно використовувати, він бачить добровільне медичне страхування та лікарняно-страхові каси; добродійні внески та пожертвування,  виробництво нових медичних послуг, а також інші джерела, що не суперечать чинному законодавству.