„Необхідність здійснення перетворень в медичній сфері зумовлена реальними потребами населення в покращенні медичного обслуговування та кардинальними змінами, що відбуваються в українському суспільстві”, − заявив в ході засідання колегії начальник Головного управління охорони здоров’я Луганської облдержадміністрації Анатолій Висоцький.
Нині в області проживає 2,4 млн. жителів. Народжуваність порівняно з минулим роком зросла на 3,6% і становить 8,6% (Україна – 10,3%), але залишається низькою. Незважаючи на деяке зменшення все ще високою залишається смертність - 17,7% (Україна – 16,3%). В структурі смертності провідні місця посідають серцево-судинні та цереброваскулярні хвороби (63,4%), новоутворення (11,05%), а також травми, отруєння і нещасні випадки (8,7%). Певне занепокоєння викликає зростання первинної інвалідності – 50 випадків на 10 тис. дорослого населення (2006 рік - 47), оскільки за цим стоїть втрата населення працездатного віку. В структурі причин найбільш вагомі місця займають серцево-судинні та цереброваскулярні хвороби (26%), новоутворення (18%) і травми (12%), на частку яких в сукупності приходиться понад 50% випадків інвалідності.
На Луганську область приходиться до 20% випадків професійних захворювань, зареєстрованих по Україні, що відповідає другому місцю після Донецької області (39%). Вугільна промисловість залишається найнебезпечнішою для здоров’я трудящих. Питома вага професійних захворювань у вугільній промисловості з року в рік складає 97-98%. Все це призводить до збільшення кількості не тільки професійних захворювань, але й онкологічної патології. В області відсутні наукові заклади, які могли б визначити причини захворювань та розробити програми з їхньої профілактики.
За словами Анатолія Висоцького, серйозним гальмом в системі медичного обслуговування населення регіону є відсутність сучасного діагностичного обладнання. Томуопрацьовується варіант створення регіонального медико-діагностичного центру з оснащенням його сучасними обладнанням. Крім того, необхідно створити міжрайонні та міжміські діагностичні центри. Це дозволить більш активно впроваджувати інноваційні технології в клінічну практику та суттєво поліпшити якість медичних послуг.
В ході засідання колегії Анатолій Висоцький зазначив, що вузловим питанням залишається розвиток сімейної медицини. Зараз на території області розгорнуто 81 підрозділ загальної практики. Лише за минулий 2007 рік створено 14 установ такого типу. „І робота у цьому напрямку буде продовжуватися з неослабною увагою, адже для села сімейна медицина - це доленосне питання”, − зауважив Анатолій Висоцький. Завдяки державній програмі щодо укріплення матеріально-технічної бази сільської медицини оновлюється обладнання закладів первинної медико-санітарної ланки.
Також в області продовжувалася робота з упорядкування лікарняного ліжкового фонду.Станом на 1 січня 2008 року в області налічується 24 тис. лікарняних ліжок. Сьогодні вартість ліжко-дня в середньому по області становить: по медикаментах – 4,17 грн.; на харчування – 3,57 грн. Разом з тим актуальним залишається питання запровадження стаціонарозамінних форм медичного обслуговування, а саме денних стаціонарів та організація стаціонарів вдома, як важливих передумов скорочення потреби у госпіталізації і оптимізації ліжкового фонду лікарень. Сьогодні в області функціонує 161 денний стаціонар на 4,5 тис. ліжок. В умовах денних стаціонарів проведено лікування понад 120 тисячам хворих (у 2006 році – 118). У 194 закладах запроваджено стаціонари вдома і надано допомогу 110 тисячам хворих (у 2006 році – 108).
Як зазначив в ході засідання колегії Анатолій Висоцький, всилу регіональних особливостей в Луганській області склалася напружена ситуація з туберкульозу - 103,5 випадків на 100 тис. населення (Україна – 79,8). На його думку, цьому сприяє розгалужена мережа установ виконання покарань, висока міграційна активність, безробіття та значна кількість соціально дезадаптованих контингентів, котрі є одночасно резервуаром та джерелом поширення туберкульозної інфекції. Для активної протидії даному соціальному захворюванню та з метою поліпшення матеріально-технічної бази протитуберкульозної служби рішенням сесії обласної ради від 1 червня 2007 року була прийнята «Обласна програма протидії захворюванню на туберкульоз на 2007-2011 роки». В рамках цієї програми на проведення капітальних ремонтів протитуберкульозних закладів у звітному році було виділено 3,3 млн. грн. і придбано обладнання на суму 2,5 млн. грн. Суттєво збільшено витрати на харчування та лікування хворих у туберкульозних лікарнях. За рахунок Держбюджету отримано протитуберкульозних препаратів на суму 4,8 млн. грн. і 2,6 млн. грн. витрачено з місцевого бюджету.
Не менш актуальною є проблема ВІЛ/СНІДу. За останні 10 років в області зареєстровано ВІЛ-інфікованих - 3897 чоловік, а хворих на СНІД – відповідно 439 чоловік. Для боротьби з даною патологією розпорядженням голови облдержадміністрації затверджено «Регіональні заходи щодо забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, допомоги та лікування ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД на 2004-2008 роки».На виконання означених заходів з обласного бюджету було виділено та використано 1,4 млн. грн. Відкрито 11 кабінетів “Довіри”. Суттєва увага приділяється вдосконаленню матеріально-технічної бази Луганського обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІД. На оснащення операційного блоку та реанімаційної палати виділено 236 тис. грн. За рахунок Держбюджету отримано обладнання на 467,9 тис. грн.
Велика увага приділяється будівництву нових об’єктів охорони здоров’я, на що у 2007 році було направлено 27,5 млн. грн., в тому числі 17,7 млн. грн. коштів з Державного бюджету. На даний час завершено будівництво першої черги Слов'яносербської обласної туберкульозної лікарні з житловим будинком для медичних працівників на 60 квартир (освоєно 24,6 млн. грн.). На проведення капітальних ремонтів будівель лікувально-профілактичних закладів витрачено 24,2 млн. грн., що більше у 3 рази ніж у 2006 році (7,6 млн. грн.).Загальний обсяг видатків на закупівлю медичного обладнання становить 24,5 млн. грн. За рахунок коштів місцевого бюджету придбано 1236 одиниць обладнання на суму 16,8 млн. грн. та 48 одиниць санітарного автотранспорту на суму 3,4 млн. грн.
|