Динамічний розвиток сфери культури практично з усіх напрямків діяльності, зростання творчого потенціалу театрально-видовищних і культурно-освітніх закладів області у 2007 році відзначила начальник управління культури і туризму Луганської облдержадміністрації Ганна Овчаренко на засіданні колегії управління.
Заклади культури плідно працювали над реалізацією наступних напрямків та державних і регіональних програм, затверджених обласною радою: «Патріот Луганщини», Функціонування і розвитку української та російської мов у нашій області, Молодіжної політики і Охорони культурної спадщини та деяких інших розроблених та прийнятих уже поточного року – обласної Програми розвитку спеціалізованих мистецьких навчальних закладів «Мистецька освіта Луганщини», на черзі – прийняття Програми збереження, відродження і розвитку народних художніх промислів на період до 2010 року та розробка і затвердження Програми розвитку публічних бібліотек області.
Проте Ганна Овчаренко зазначила, що поряд з досягненнями існують певні проблеми та негаразди, які впливають на загальний стан розвитку галузі. Це, перш за все проблеми фінансування. За словами Ганни Овчаренко, протягом кількох останніх років намітилася позитивна тенденція щодо поступового зростання обсягів фінансування сфери, хоча в основному, за рахунок обласних закладів. Асигнування з обласного бюджету на розвиток сфери культури у 2007 році збільшилися на 33% порівняно з 2006 роком і склали 134 млн. 94 тис. грн. Це дозволило значно покращити матеріально-технічну базу багатьох закладів культури. За рахунок збільшення капітальних видатків у 2007 році було здійснено капітальні ремонти приміщень обласних театрів, придбано автобус для українського театру, освітлювальна та звукопідсилююча апаратура, музичні інструменти, сценічні костюми та комп’ютерна техніка, продовжується реконструкція обласної філармонії. Виділення у 2007 році на проведення обласних заходів коштів, більших у 2 рази порівняно з 2006 роком забезпечило високий професійний рівень проведення масових, видовищних заходів, концертних програм та урочистостей до державних свят і ювілеїв. Іншим пріоритетним напрямком діяльності у сфері культури, була підтримка діячів мистецтв та обдарованої молоді. Так, на виплату стипендій видатним діячам мистецтв та творчій молоді, у 2007 році було спрямовано більше 139 тис. грн. Іншим позитивними чинниками розвитку галузі, спрямованими на реалізацію Державної Концепції розвитку культури на період до 2007 року є: поетапне підвищення розміру мінімальної заробітної плати і відповідно посадових окладів працівникам установ та вищих навчальних закладів культури; виплати надбавки за вислугу років працівникам бібліотек та грошової винагороди за сумлінну працю працівникам музеїв, театрів. За рахунок субвенції з державного бюджету погашено заборгованість по виплаті доплат за вислугу років і матеріальної допомоги педагогічним працівникам вищих навчальних закладів культури і шкіл естетичного виховання дітей. Водночас негативним залишається стан оплати праці та соціального захисту клубних працівників та фінансування закладів культури на місцях. Асигнування, передбачені бюджетами міст і районів на утримання установ галузі всього на 30-40% забезпечують мінімальні потреби установ, більше 20% працівників галузі, переважно у сільській місцевості, працюють на неповну ставку.
„Одним із шляхів збереження та підтримки сільської культури буде встановлення нових, реальних соціальних нормативів щодо утримання закладів та скасування залежності оплати праці працівників культури на селі від кількості населення, підвищення рівня матеріально-технічної бази”, − зазначила Ганна Овчаренко.
|