17 березня 2008, 11:08

В облдержадміністрації презентовано нові книги про Голодомор 1932-1933 років на Луганщині.

Сьогодні заступник голови Луганської облдержадміністрації Володимир Заблоцький провів засідання Координаційної ради з підготовки заходів у зв’язку з 75-ми роковинами Голодомору 1932-1933рр. в Україні. Він зазначив, що 228 дослідницьких груп займаються серйозною пошуковою роботою в регіонах з вивчення подій тих страшних років. Вже документально підтверджено, що від Голодомору постраждали 380 населених пунктів Луганської області. На місцях масових поховань в області встановлено 76 пам’ятних знаків жертвам Голодоморів.
Під час засідання відбулася презентація двох книг голови Луганської обласної філії Асоціації дослідників Голодоморів в Україні Ірини Магрицької «Врятована пам’ять. Голодомор 1932-1933 років на Луганщині: свідчення очевидців» та «Пам’ять закарбована у слові. Письменники Луганщини про Голодомор», які було видано за підтримки облдержадміністрації в 2008 році.
В основу книги «Врятована пам’ять» покладено спогади очевидців наймасштабнішої трагедії XX століття - Голодомору-геноциду українського народу 1932-33 років. До книги вміщено переважно усні розповіді людей - вони збиралися польовим методом упродовж кількох останніх років ентузіастами, яким не байдужа власна історія; є тут і письмові оповідання, що надійшли на адресу Асоціації дослідників голодоморів в Україні у вигляді листів.
Представлені матеріали зафіксовані на території Луганської області й описують події, пов'язані з Голодомором, саме на цих теренах. В книзі вміщені матеріали свідчень від 296 осіб зі 122 населених пунктів Луганщини. Записи, зроблені у 2004-2007 роках, задокументовані на відео- або аудіо-плівку, оповідачі сфотографовані. Фотознімки з їх зображенням є ілюстративним матеріалом до книги. За словами Ірини Магрицької, книга може бути корисною для істориків, діалектологів, фольклористів, етнографів, для студентської та учнівської молоді, а також для всіх, хто цікавиться українською історією.
Художніх творів, присвячених темі Голодомору 30-х років, недостатньо для того, щоб усвідомити масштабність цієї трагедії та її наслідки для сучасників. Тому друга книга, яка була презентована сьогодні в облдержадміністрації та упорядником якої є керівник обласної філії Асоціації дослідників Голодоморів в Україні Ірина Магрицька, стала книга «Пам’ять закарбована у слові». Це видання є першою спробою тематично об'єднати і представити широкому загалові художні твори письменників Луганщини, у яких образними засобами відбита і тема Голодомору, і дотична до неї тема "розкуркулення" українських селян.
Регіональний осередок Асоціації дослідників Голодоморів в Україні працює на Луганщині з 2003 року. Членами осередку ведеться активна та плідна робота зі збору спогадів свідків Голодоморів в Україні. До цієї роботи залучається студентська молодь, мешканці області різного віку та соціального статусу. Влітку 2007 року за сприяння облдержадміністрації було організовано дослідницькі експедиції під керівництвом Ірини Магрицької, у ході яких було обстежено 5 районів області (Кремінський, Сватівський, Новопсковський, Білокуракинський та Новоайдарський), які найбільше постраждали від Голодомору. Відвідані 44 села, взято інтерв’ю у 110 мешканців, що були свідками трагедії.
На даний час ведеться робота зі створення документального фільму про Голодомор на Луганщині «Скривджена пам’ять» на основі матеріалів, зібраних головою Луганської обласної філії Асоціації дослідників Голодоморів в Україні Іриною Магрицькою.