«Стратегія розвитку до 2015 року має на меті досягнення високих стандартів життя жителів Луганщини», − заявив заступник голови Луганської облдержадміністрації Володимир Кривуля. Він взяв участь у науково-практичній конференції з обговорення Стратегії економічного і соціального розвитку Луганської області на період до 2015 року, яку організувало Головне управління економіки облдержадміністрації. У конференції також взяли участь заступник голови облради Євген Харін, представники Національного інституту стратегічних досліджень України, підприємств та організацій області, провідні науковці Луганщини та управлінці з міст та районів області − голови постійних комісій з питань економічного розвитку, бюджету і фінансів. Вони обговорили хід розробки проекту Стратегії та зазначили, що до нього мають бути включені питання транскордонного співробітництва та впродовж наступного тижня внесені остаточні зміни.
Як зазначив голова Головного управління економіки облдержадміністрації Ігор Агібалов, проект Стратегії розвитку Луганщини до 2015 року розроблений обласною владою спільно з Національним інститутом стратегічних досліджень України на основі Законів України „Про стимулювання розвитку регіонів”, „Про державне прогнозування і розробки програм економічного і соціального розвитку України” та згідно з Державною стратегією регіонального розвитку до 2015 року.
Стратегія визначила основні напрямки розвитку Луганщини. Це реструктуризація і диверсифікація економіки регіону; розвиток перш за все галузей з високим інноваційним потенціалом; розвиток ринкового середовища за рахунок малого та середнього бізнесу; реформування ЖКГ та розвиток інженерної і транспортної інфраструктури області; розвиток людського потенціалу: поліпшення демографічної ситуації, забезпечення раціональної зайнятості населення, підвищення ефективності використання трудових ресурсів та розвиток сфери соціальних послуг і культурного простору; а також раціональне використання і відновлення природних ресурсів регіону, охорона навколишнього середовища та удосконалення територіальної структури економіки і вирішення проблем монофункціональних міст.
За переконанням розробників Стратегії, головним пріоритетом структурних перетворень в регіоні повинна стати технологічна перебудова промисловості на основі розвитку ресурсозберігаючих технологій. Необхідно нарощувати потужності перш за все у інноваційних галузях – машинобудуванні, хімії і нафтохімії, легкій та харчовій промисловості. Йдеться також про створення промислових кластерів, розвиток міжгалузевої кооперації, залучення зовнішніх інвестицій та розвиток конкурентоспроможного аграрного сектора.
Для поліпшення демографічної ситуації стратегія розвитку Луганщини передбачає стимулювання народжуваності через поліпшення медичних послуг та надання широкого кола податкових та соціальних послуг, а також застосування довгострокового житлового кредитування не тільки для молодих сімей. Політика розвитку людських ресурсів регіону буде направлена на забезпечення повної зайнятості працездатного населення, розвиток системи освіти через її інтеграцію до Європейського освітнього простору, реформування системи охорони здоров’я, створення умов для соціального становлення сімей, жінок, дітей і молоді, підтримку соціально незахищених верств населення та розвиток матеріально-технічної бази установ культури та мистецтва.
У Стратегії розвитку Луганщини до 2015 року визначені інструменти її реалізації − організаційно-управлінська, інвестиційна, інноваційна та бюджетна складові. У фінансовому забезпеченні реалізації стратегії передбачається укладання угоди між Луганською областю та Кабінетом Міністрів України про загальне фінансування стратегічних галузей і сфер: ЖКГ, сільського господарства, екологічної політики, малого підприємництва тощо. Крім цього, стратегія передбачає фінансування за рахунок державних та обласних програм, фінансування заходів з державного та місцевих бюджетів, за рахунок власних ресурсів підприємств, залучених коштів та позикових ресурсів, а також за рахунок удосконалення фінансово-кредитного обслуговування шляхом інтеграції банківського, аграрного і промислового потенціалу.
Реалізація стратегії економічного і соціального розвитку Луганської області на період до 2015 року передбачає 2 етапи. Перший − 2007-2010 роки – екстенсивний, коли планується відновлення докризового рівня обсягів виробництва. На цьому етапі процес виробництва здійснюватиметься переважно завдяки природним і трудовим ресурсам, існуючому потенціалу виробничих потужностей. Поступово відбуватиметься певне оновлення основних виробничих фондів. Другий етап − 2011-2015 роки − інтенсивний, передбачає перш за все технічне переозброєння матеріального виробництва та невиробничої сфери. Йдеться про широкомасштабне впровадження новітніх технологій для вирішення проблем матеріало- та енергопостачання, структурної переорієнтації економіки регіону відповідно до пріоритетних напрямів його розвитку. Саме на цьому етапі пріоритетними в роботі є соціальний розвиток і екологічне оздоровлення регіону, перехід до застосування суто економічних механізмів регулювання соціально-економічних процесів на Луганщині.
|