Президент України вручив державні нагороди мешканцям Луганщини за внесок у дослідження Голодомору та висловив їм подяку за висвітлення історичних подій 1932-1933 років.
«Від імені держави я хотів би подякувати за сумлінне ставлення до наших святинь – нашої свободи, нашої територіальної цілісності і нашої незалежності», – відзначив Віктор Ющенко.
За вагомий особистий внесок у вшанування пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 років в Україні, подвижницьку діяльність, спрямовану на висвітлення правди про Голодомор орденом «За заслуги» III ступеня нагороджений Анатолій Климов – завідувач кафедри історії України Луганського національного університету імені Тараса Шевченка. Його досягнення Президент України особисто відмітив у своєму виступі.
За мужні вчинки, спрямовані на рятування життя селян від голодної смерті посмертно нагороджені орденом «За мужність» III ступеня Іван Землянський – колишній бригадир колгоспу імені Молотова (с. Стрільцівка Міловського району) та Семен Никонович СІРИК – колишній бригадир колгоспу імені Комінтерну (с. Проїждже Старобільського району). Вони всіляко допомагали людям виживати в ті страшні часи. Потай від властей, ризикуючи роботою і життям, давали вказівки на організацію хоч якогось харчування колгоспників та жителів сіл.
Також орденом «За мужність» III ступеня посмертно нагороджена Марія Михайловська-Мягкова – колишній працівник Старобільського ЗАГСу. 27 квітня 1933 року нею був складений запис про смерть 38 дітей-утриманців дитячого будинку м. Старобільська. Незважаючи на закриту директиву ЦК ВКП(б) не зазначати причину смерті, Михайловська вказала діагнози: «голодна смерть», «голодна хвороба». Вона була репресована двічі. 15 червня 1937 року арештована за звинуваченням у шпигунстві. 11 липня 1937 року справу припинено за недоведеністю звинувачення, з-під варти звільнена. 16 червня 1943 року Військовим трибуналом військ НКВС Донецької області засуджена до 10 років позбавлення волі. Реабілітована відповідно у 1994 та 1991 роках.
Виступаючи під час вручення державних нагород, Глава держави вкотре підкреслив, що Голод 1932-1933 років носив штучний характер. «Це була боротьба за нашу свободу, боротьба за нашу незалежність. Це убивство голодом, і звідси поступають уроки, які треба виносити сьогоднішньому поколінню і передавати далі, щоб це не повторилося», – констатував Президент.
Віктор Ющенко подякував дослідникам за відновлення історичної правди про голодомор та відзначив успішність зусиль української дипломатії, спрямованих на міжнародне визнання цієї трагедії української нації.
Відповідний Указ про присвоєння державних нагород № 1061/2008 Президентом України було підписано 21 листопада 2008 року.
|