Міжнародний День визволення в’язнів фашистських концтаборів щороку відзначається 11 квітня за рішенням Організації Об’єднаних Націй.
Саме 11 квітня 1945 року в’язні концтабору «Бухенвальд», дізнавшись про наближення союзних військ, підняли озброєне повстання. В таборі в той час знаходилися декілька десятків тисяч ув’язнених з 18 країн Європи. Також цього дня були звільнені в’язні фашистського концтабору «Дора», 22 квітня звільнені в’язні «Заксенхаузена», 29 квітня – «Дахау», 30 квітня – «Равенсбрюка», потім – «Освенцим» і «Майданек», «Маутхаузен» і «Штутгоф».
За інформацією Луганського міського відділення Української Спілки в’язнів – жертв нацизму (обласного осередку не зареєстровано), на даний час до складу організації входять 998 осіб, з них 690 осіб мешкають у місті Луганську: в Жовтневому районі – 359 осіб, Артемівському – 128 осіб, Ленінському – 115 осіб та Кам’янобрідському – 88 осіб.
Кількість ветеранів війни, які є членами цієї організації в інших населених пунктах області, складає 308 осіб: Слов’яносербський район – 187 осіб, Лутугинський район – 92 особи, Станично-Луганський – 28 осіб та в місті Лисичанську мешкає 1 особа.
Із 998 ветеранів війни: 658 осіб, вивезених до Німеччини в віці 16 років та старше, мають статус учасників ВВВ, 243 особи, вивезених у віці до 16 років, мають статус учасників бойових дій та 97 осіб, малолітні в’язні в віці до 14 років, вивезені разом з батьками, у тому числі й ті, хто народився в фашистській неволі, – учасники бойових дій.
Також слід зазначити, що згідно з робочим планом, затвердженим заступником голови – керівником апарату облдержадміністрації Сергієм Тихоновським, протягом квітня поточного року в області буде реалізовано низку тематичних культурно-просвітницьких заходів, присвячених Міжнародному дню визволення в’язнів фашистських таборів. Зокрема, пройдуть тематичні уроки та виховні години в навчальних закладах, а також буде організовано тематичні виставки та експозиції в музеях та бібліотеках Луганщини.
|