«Наше завдання зараз – реформувати існуючу систему сертифікації та стандартизації товарів та послуг так, щоб вітчизняний виробник став повноправним та конкурентоспроможним учасником міжнародного ринку», – зазначив під час брифінгу для ЗМІ координатор Проекту IFC «Ділове середовище та розвиток підприємництва» Сергій Осаволюк.
За його словами, існуюча система розробки та дотримання стандартів виробництва дискримінує вітчизняного виробника, бо створює невигідні умови для впровадження нових товарів, технологій тощо. Свою продукцію українські виробники вимушені випускати за застарілими стандартами, розробленими ще в 70-ті роки ХХ століття. За розробку ж нових стандартів на нову продукцію підприємці повинні сплачувати власні кошти.
«За нашими опитуваннями перепони сертифікації коштують тільки малому бізнесу близько 200 млн. доларів на рік», – зазначив Сергій Осаволюк.
За його точкою зору, державні стандарти щодо виробництва товарів, перш за все харчових, повинні бути максимально спрощені и регламентувати тільки загальні вимоги безпеки для споживачів. «А те, яким способом це буде досягнуто при випуску нового товару, повинен вирішувати сам виробник. Стандарти повинні бути добровільними», – підкреслив координатор Проекту IFC «Ділове середовище та розвиток підприємництва».
|