11 вересня 2009, 14:46

З утворенням нового єврорегіону «Донбас» Україна завершує процес формування єврорегіонів по усьому периметру державного кордону.

З утворенням нового єврорегіону «Донбас» Україна завершує процес формування об’єднань транскордонного співробітництва (єврорегіонів) по усьому периметру державного кордону. Про заявив директор Департаменту міжнародного співробітництва, інвестиційного розвитку та з питань європейської інтеграції міністерства В’ячеслав Толкованов в ході засідання круглого столу «Розвиток зовнішньоекономічної діяльності в рамках об’єднань транскордонного співробітництва (єврорегіонів) та транскордонних кластерів», який відбувся в Луганській облдержадміністрації. 
 Учасники круглого столу обговорили два взаємопов’язаних між собою питання – україно-російське співробітництво в рамках єврорегіону «Донбас» та Концепцію розвитку транскордонних кластерів.
 За словами В’ячеслава Толкованова, транскордонне співробітництво є невід’ємною частиною розвитку регіонів та елементом державної регіональної політики, оскільки 19 з 25 регіонів України є прикордонними, а це 77% всієї території держави. Всього в Україні створено 7 єврорегіонів за трьома групами: за участю регіонів країн Євросоюзу, регіонів країн СНД та морський трансграничний регіон. З них 4 єврорегіони створені за участю областей Російської Федерації: «Днепр», «Ярославна», «Слобожанщина» та «Донбас». В’ячеслав Толкованов підкреслив нагальність розвитку саме україно-російських єврорегіонів, оскільки найбільш протяжний сухопутний кордон Україна має саме з Росією.
В ході засідання круглого столу В’ячеслав Толкованов представив концепцію Національної стратегії формування та розвитку транскордонних кластерів.
За словами В’ячеслава Толкованова, впровадження Стратегії сприятиме подоланню негативних аспектів периферійного розташування прикордонних регіонів по відношенню до «центру» за рахунок активного транскордонного економічного співробітництва. Воно прискорить адміністративно-територіальну реформу і реформу місцевого самоврядування в Україні на основі принципів Європейської Хартії місцевого самоврядування, та з використанням інноваційних інструментів у сфері регіонального розвитку. Також впровадження Національної стратегії формування і розвитку транскордонних кластерів позитивно впливатиме на просування української продукції на міжнародні ринки, розширення структури вітчизняного експорту, а також забезпечення інтеграції України та її регіонів до загальноєвропейського простору.
 Як зауважив В’ячеслав Толкованов, основними завданнями стратегії є: забезпечення розвитку єврорегіонів у інноваційно-інвестиційний спосіб, зокрема, з використанням можливостей кластерів; розвиток транскордонного співробітництва як інноваційного елементу нової державної регіональної політики; створення у єврорегіонах центрів економічного росту з метою покращення якості життя громадян та підвищення конкурентоспроможності вітчизняної продукції на світовому ринку; зменшення потенційної напруги на українських кордонах і нівелювання негативної ролі кордонів у повсякденні мешканців.
Реалізація Національної стратегії формування та розвитку транскордонних кластерів передбачена на період до 2015 року.