18 вересня 2009, 15:05

День винахідника та раціоналізатора відзначатиме Україна цієї суботи.

Винахідники та раціоналізатори вносять значний вклад у розвиток економіки. Тому на підтримку ініціативи винахідників і раціоналізаторів Указом Президента України від 16 серпня 1994 року встановлено відзначення Дня винахідника і раціоналізатора щорічно у третю суботу вересня.

Як зазначив заступник голови Луганської облдержадміністрації Володимир Кривуля, винахідницька діяльність є однією з головних рушійних сил економічного та соціального прогресу суспільства. Ринок промислової власності дає можливість підприємствам отримувати закінчені результати науково-технічних робіт, заощаджує їхні ресурси, підвищує конкурентоспроможність і якість продукції.
За його словами, від активного розвитку винахідництва та реалізації продуктів винахідницької творчості в значній мірі залежить благополуччя області, тому цій діяльності обласна влада приділяє значну увагу.
«Особлива ринкова значущість інтелектуальної власності полягає в тому, що її реалізація – це сьогодні єдиний засіб законної монополізації виробництва нових товарів і послуг з найвищими якісними характеристиками. До того ж він дає можливість вітчизняним виробникам вийти на світовий ринок», – вважає заступник губернатора Луганщини.
За даними Головного управління статистики в Луганській області, на Луганщині у 2008 році новаторською діяльністю займалися 1,6 тис. осіб на 67 підприємствах. Найбільша кількість винахідників та раціоналізаторів зосереджена на промислових підприємствах – 792 новатори. У закладах вищої освіти працює майже 500 новаторів, на підприємствах і в організаціях транспорту та зв’язку – 236, у науковій сфері – 73.
Минулого року в Державний департамент інтелектуальної власності України від вихідників Луганщини подано 309 заявок на видачу охоронних документів, отримано 346 патентів. Із року в рік патентують свої технічні ідеї Луганський Східноукраїнський національний університет ім. В. Даля, Луганський державний медичний університет, Донбаський державний технічний університет, ЗАТ «Сєвєродонецьке об’єднання Азот», ВАТ ХК «Луганськтепловоз».
У різних сферах економіки області було використано 246 об’єктів інтелектуальної власності та понад 1,5 тисячі раціоналізаторських пропозицій. Активно працювали в цьому напрямку підприємства Алчевська, Луганська та Сєвєродонецька. Найбільша кількість використаних пропозицій припадає на підприємства та організації переробної промисловості – 69%, з яких більше половини – підприємства металургійного виробництва та виробництва готових металевих виробів і 8,3% – заклади вищої освіти. Решта пропозицій використана організаціями наукової сфери, сільського господарства, будівництва, транспорту та зв’язку.