«Нова Конституція України повинна творитися відкрито, чесно, за участю кожного її громадянина, щоб стати фундаментом благополуччя нашого народу. Конституція – це, в першу чергу, суспільно-правовий договір, який повинен регулювати відносини між різними соціальними групами, політичними силами, громадянами та державою» – відзначив голова Луганської облдержадміністрації Олександр Антіпов. Губернатор взяв участь у засіданні Громадської ради при облдержадміністрації, на якому було обговорено проект Конституції, запропонований Президентом України.
Олександр Антіпов заявив, що нині Україна вкрай потребує оновлення Основного Закону держави. «Політична криза не тільки не дає країні гідно протистояти економічним викликам, а й руйнує все те, чого ми всі спільною, важкою працею досягали протягом 18 років незалежності», – відзначив він.
Губернатор зазначив, що у законопроекті Глави держави запропоновані концептуальні зміни в політичній системі, які незалежно від того, хто буде наступним Президентом України, мають принести користь громадянам країни. Зокрема, запроваджується механізм народної ініціативи, коли люди не тільки зможуть ініціювати всеукраїнські та місцеві референдуми, а й вносити власні законопроекти до парламенту – для цього необхідні підписи 100 тисяч громадян. «Думаю, саме в цій нормі закладений колосальний потенціал для регіонального розвитку. Адже Луганщина вже не один рік домагається того, щоб Верховна Рада ухвалила нарешті Закон «Про депресивні шахтарські території». Переконаний, якщо такий законопроект був би підкріплений десятками, сотнями тисяч підписів мешканців Луганщини, народним обранцям було б набагато важче його проігнорувати», – наголосив губернатор.
Він особливо підкреслив доцільність закладеного в проекті Конституції реформування місцевої влади. У проекті конституції необхідною складовою політичної реформи є реальне забезпечення, зокрема організаційними важелями, органів місцевого самоврядування. Питання про створення представницькими органами – обласними, районними радами – своїх виконавчих органів та надання їм відповідних повноважень уже давно назріло. Давно назріла і необхідність переходу країни до випробуваної європейської моделі двопалатної побудови парламенту, ключова палата якого – Сенат – буде складатися з представників регіонів. «Саме двопалатний парламент допоможе збалансувати загальнонаціональні та місцеві інтереси, поглибити представницьку демократію і підняти на новий рівень законодавчу діяльність», – зазначив губернатор.
За словами Олександра Антіпова, необхідність повного оновлення Конституції сьогодні є очевидною, адже деякі положення чинної Конституції вичерпали себе, і це є абсолютно природнім, майже всі демократичні країни проходили через шліфування, оновлення Основного Закону. Саме тому цілком логічним є те, що в проекті Президента пропонується не тільки політична реформа, а й пов’язані з нею адміністративно-територіальна реформа, реформа місцевого самоврядування, повноцінна судова реформа.
«Запропонована Конституція збереже за нами право визначати майбутнє України за допомогою прямих виборів Президента і запровадження системи відкритих виборчих списків. Відкриті списки нададуть громадянам право обирати саме осіб, яких вони хочуть бачити у парламенті», – сказав Олександр Антіпов.
Серед положень проекту Конституції, які, за словами губернатора, вже зараз знаходять найбільшу підтримку серед мешканців Луганщини, – скасування депутатської недоторканості.
Олександр Антіпов висловив впевненість у тому, що саме запропонований в проекті Основного Закону механізм організації державної влади забезпечить її здійснення на засадах чіткого розподілу функцій, дозволить у майбутньому уникнути дуалізму в системі виконавчої влади. До того ж, проект Конституції Президента ще в червні поточного року отримав схвальну оцінку Венеціанської комісії Ради Європи.
«Україні потрібна Конституція, яка запровадить європейську модель управління державою з великими повноваженнями для регіонів, надасть реальну владу народу, створить сильну і відповідальну владу», – підсумував губернатор Луганщини.
Голова облдержадміністрації наголосив, що кожна пропозиція, висловлена під час обговорень конституційних змін на Луганщині, буде врахована. За його словами, до Національного інституту стратегічних досліджень вже надіслані узагальнені пропозиції, що надійшли від мешканців Луганщини протягом першої половини вересня.
Олександр Антіпов виразив сподівання, що сьогоднішнє засідання Громадської ради стане імпульсом для більш активного обговорення проекту Конституції в громадських організаціях та політичних партіях. Він закликав долучитися до цього процесу всіх мешканців Луганщини.
|