«Держава далеко не все зробила для підтримки хімічного комплексу. Існує ціла низка системних проблем, без вирішення яких економічна стабілізація і розвиток галузі є практично неможливими», – зазначив перший заступник голови Луганської облдержадміністрації Юрій Ареф’єв, коментуючи стан справ, що склався у хімічній галузі Луганщини.
За словам першого заступника губернатора Луганщини, перш за все необхідно впровадити реальні механізми державного стимулювання розвитку енергоефективних технологій в хімічної галузі. «В умовах постійного зростання вартості основної сировини хімвиробництва – природного газу – енергозбереження є надзвичайно актуальним», – зазначив Юрій Ареф’єв. Наприклад, ціна газу за 1 тис. куб. м для аналогічних підприємств в Європі – 150 дол. США, в Росії – 79 дол. США., або відповідно в 1,3 та 2,5 рази дешевше.
Серед необхідних заходів на загальнодержавному рівні Юрій Ареф’єв також вважає за необхідне жорсткий державний захист вітчизняного товаровиробника через реалізацію обмежувальних заходів щодо імпорту хімічної продукції та забезпечення необхідного державного замовлення на продукцію саме державних підприємств хімічної галузі. Наприклад, через зменшення обсягів замовлення тротилу на РКХЗ «Зоря» темпи виробництва в порівнянні з 2008 роком скоротилися майже в 4 рази. У той же час до України ввозиться тротил російського виробництва. Держзамовлення підприємству не надається. На хімічному об’єднанні ім. Г.І.Петровського за результатами проведеного у вересні тендеру отримано завдання на утилізацію непридатних для використання і зберігання боєприпасів. Роботи вже розпочаті, на що витрачаються власні обігові кошти, в той же час державні кошти в сумі 9,5 млн. грн. до цього часу не надійшли.
За думкою першого заступника губернатора, вкрай необхідне вдосконалення засад податкової політики щодо своєчасного відшкодування ПДВ підприємствам-експортерам. Так, сума невідшкодованого ПДВ по області складає майже 900 млн. грн., у тому числі по провідним хімічним підприємствам – більше ніж 125 млн. грн.: ЗАТ «Сєвєродонецьке об’єднання Азот» – 107,9 млн. грн., ВАТ «Стахановський завод технічного вуглецю» – 7,9 млн. грн., ДП ХЗ «Південний» – 1,2 млн. грн.
«Крім того, будь який розвиток неможливий без системного впровадження розробок вітчизняної галузевої науки. Увага до неї повинна бути пріоритетом держави», – переконаний Юрій Ареф’єв.
|